Την Παρασκευή  13 Οκτωβρίου 2017  η Γ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Αγορά Αργύρη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, με ξεναγό τον εκπαιδευτικό των Εικαστικών της σχολικής μας μονάδας  κ. Διονύση  Παντελή, είχαν την ευκαιρία να δουν τα εκθέματα της έκθεσης  του Εικαστικού Εργαστηρίου Πατρών  και να θαυμάσουν δημιουργίες, από διάφορα υλικά, παιδιών  όλων των ηλικιών μέχρι ενηλίκων. Έκαναν ερωτήσεις και έδειξαν ενδιαφέρον για τον τρόπο κατασκευής πολλών εκθεμάτων αλλά αυτό που τα κέρδισε ήταν ο τρόπος που αποτυπωνόταν σε  κάποια έργα το φως και η σκιά .

Στις 30 Μαΐου το Ε2 τμήμα του σχολείου μας, πραγματοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στον αρχαιολογικό χώρο της Βούντενης Αχαΐας με στόχο οι μαθητές να γνωρίσουν την ιστορία του τόπου τους αλλά και να έρθουν σε επαφή με όλη τη διαδικασία που ακολουθείται, προκειμένου να ανευρεθούν και να έρθουν στην επιφάνεια μνημεία της ιστορικής μας κληρονομιάς.

Παραθέτουμε την περιγραφή μιας μαθήτριας του Ε2 τμήματος:

Με αφορμή το Πολιτιστικό Πρόγραμμα που υλοποιεί η Γ΄ τάξη με θέμα: «Θεοί από την Ελληνική Μυθολογία» οι μαθητές με συνοδεία τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων και την εκπαιδευτικό των Εικαστικών κ. Ευγενία Μικροπούλου, βρέθηκαν στο Μυκηναϊκό Πάρκο της Βούντενης. Αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο του νεκροταφείου που εκτείνεται σε μία έκταση 18 στρεμμάτων, θαύμασαν μερικούς από τους πιο σημαντικούς θολωτούς τάφους εκείνης της εποχής. Αργότερα επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα: « Οι δώδεκα Θεοί του Ολύμπου», ψάχνοντας φιγούρες των αγαπημένων Θεών μέσα στα ψηφιδωτά των ρωμαϊκών κατοικιών.

Σελίδα 1 από 11