'Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018, οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης επισκέφθηκαν το Επιστημονικό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ), στην Πάτρα.  Όταν φτάσαμε στον προορισμό μας αντικρίσαμε ένα μεγάλο σχολικό κτίριο – 13ο  Γυμνάσιο- στο ισόγειο του οποίου στεγάζεται το ΕΚΦΕ. Εκεί μας υποδέχθηκαν πολύ θερμά, οι υπεύθυνοι κ. Νίκος Ξανθόπουλος, φυσικός, Τσαχρελιάς Κων/νος, χημικός, και Φερτάκης Βασίλης, βιολόγος.

Ασχοληθήκαμε αρχικά με πειράματα σχετικά με οξέα – βάσεις - άλατα και στη συνέχεια με την οπτική!

Οι μαθητές  στο σχολείο καλούνται  να κατανοήσουν ότι αποτελούν μέρος  του συνόλου της κοινωνίας. Υπάρχουν κανόνες που πρέπει να τηρούν  για να συμβιώνουν αρμονικά με τους άλλους και κανόνες που  πρέπει  να τηρούν για να έχουν ασφάλεια. Στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης στην Τρίτη τάξη  ασχολούμαστε με τους κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής, με στόχο να  θέσουμε  τα θεμέλια των αυριανών ενηλίκων( πεζών  και κατ’ επέκταση  οδηγών ). Για το  λόγο αυτό προγραμματίσαμε και υλοποιήσαμε μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Πάνος Μυλωνάς, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν την πρώτη φάση του προγράμματος δηλ, ενημέρωση και παιγνιώδη εκμάθηση κανόνων.

Σήμερα 28 Νοεμβρίου το σχολείο μας πήγε να παρακολουθήσει μια παράσταση στο Δημοτικό θέατρο Πατρών. Είδαμε το έργο "Ελίζα". Αυτό το θεατρικό γραμμένο από την Ξένια Καλογεροπούλου είχε ως θέμα την αγάπη δύο νέων ανθρώπων της Ελίζας και του Πάτρικ, τα εμπόδια που μπαίνουν ανάμεσά τους  και τι κάνουν οι ίδοιοι για να μείνουν πιστοί  στην αγάπη τους! Αρχικά μπήκαμε στο θέατρο όπου οι υπεύθυνοι μας έβαλαν στις θέσεις μας και έπειτα από λίγα λεπτά ξεκίνησε η παράσταση.

Σελίδα 1 από 12