Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και με αφορμή την ημέρα διατροφής, οι μαθητές της Α και Β τάξης συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις, που αφορούσαν την υγιεινή διατροφή. Η ημερίδα ξεκίνησε με πρωινή γυμναστική και παιχνίδια με φρούτα και λαχανικά. Στη συνέχεια απόλαυσαν ένα πλούσιο, υγιεινό, πρωινό γεύμα. Κατόπιν, αφού διάβασαν το μύθο «Το κέρας της Αμάλθειας», συζήτησαν για τις σωστές διατροφικές συνήθειες που πρέπει να έχουν, για ένα γερό σώμα και πνεύμα!

Κλείσαμε την ημερίδα με ζωγραφική και δημιουργία αναμνηστικού σουπλά από τους μαθητές της πρώτης τάξης.

SDC18232 Small SDC18255 Small

Οι  μαθητές   της  Γ΄ τάξης   με  την  καθοδήγηση  της  εκπαιδευτικού   των  Εικαστικών  κ. Χρυσάνθης  Βανταράκη  σχεδίασαν  ένα  Πάρκο  Κυκλοφοριακής  Αγωγής  στην  αυλή  του  σχολείου  μας.  Πολύτιμοι  βοηθοί  τους  υπήρξαν   οι  εκπαιδευτικοί : των Εικαστικών  κ.Θεόδωρος  Πασχάλης, της   Φυσικής  Αγωγής  κ. Συμεών  Παντελίδης, Μουσικής  Κωνσταντίνα  Σίδερη και τη Δασκάλα τους κ.  Ελένη  Πιμπιλιτούδη.

Από την ίδρυσή του πριν από 130 χρόνια έως και σήμερα, ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός βρίσκεται δίπλα στους συνανθρώπους μας που χρειάζονται υποστήριξη προσφέροντας βοήθεια και αγάπη.

Στο πλαίσιο της αποστολής του για την προαγωγή της πρωτοβάθμιας δημόσιας υγείας, ο Τομέας Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού υλοποιεί Προγράμματα Εκπαίδευσης του γενικού πληθυσμού στις πρώτες βοήθειες.

Την   Τετάρτη  6  Μαϊου  2015  στις  9   π.μ.  πραγματοποιήθηκε  στο  προαύλιο  χώρο  του  σχολείου  μας  εκδήλωση  αφιερωμένη  στην  υγιεινή  διατροφή. Αφορμή  ήταν  η  ολοκλήρωση  των  προγραμμάτων  Αγωγής  Υγείας  που  υλοποιήθηκαν  στη  διάρκεια  της  σχολικής  χρονιάς  από  τους  μαθητές  της  Α΄ και  Β΄ τάξης  του  σχολείου  μας  με  τίτλο: «Υπόθεση  δική  μου…η διατροφή μου» και «Tρέφομαι σωστά, αθλούμαι καθημερινά ».

Στα  πλαίσια  υλοποίησης  προγράμματος  Αγωγής   Υγείας  με  θέμα  τις   διατροφικές  συνήθειες, οι  μαθητές  της  Β΄ τάξης  επισκέφτηκαν  το  ελαιοτριβείο  της   περιοχής  για  να  μάθουν  πώς  βγαίνει  το  λάδι. Η χρήση  του  ελαιόλαδου είναι  πολύ  σημαντική  για  μια  υγιεινή  διατροφή.

DSC01622 Small DSC01626 Small
DSC01620 Small DSC01617 Small

Την   Τετάρτη   26  Νοεμβρίου  όλοι   οι μαθητές  μας   παρέα  με  τους  δασκάλους  και  τους  φίλους  τους  απόλαυσαν  το  πρωινό  τους στο  προαύλιο  του  σχολείου   σε  ευχάριστο  περιβάλλον   με  καλή   διάθεση. Πολύτιμοι  συνεργάτες  μας   στάθηκαν  οι  μητέρες  των  μικρών  μαθητών  με  την παρασκευή  γευστικότατων  κέικ.SDC16689 Small

Σελίδα 1 από 5