Elidek

Το Μαραγκοπούλειο Δημ. Σχ. Βραχναιίκων, συμμετέχει στο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ) “ MYSTIQUE : Εξιχνιάζοντας τα μυστήρια των σεισμών μέσω ενός καινοτόμου εκπαιδευτικού ταξιδιού”Το πρόγραμμα ξεκίνησε να υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς: Γαλάνη Παρασκευή (Υποδιευθύντρια Α΄), Δρίβα Τζόελ (Υποδιευθυντής Β΄), Παπαγεωργίου Καλλιόπη, (εκπαιδευτικός Β2΄τάξης) Πέττα Παναγιώτη (εκπαιδευτικός Η/Υ), Πιμπιλιτούδη Ελένη (εκπαιδευτικός ΣΤ2΄ τάξης), με στόχο στην πορεία να εμπλακεί , όσο το δυνατόν μεγαλύτερος αριθμός μαθητών και εκπαιδευτικών.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, τη Δευτέρα 14/11/22 επισκέφτηκαν το σχολείο μας η υπεύθυνη του “ MYSTIQUE : Εξιχνιάζοντας τα μυστήρια των σεισμών μέσω ενός καινοτόμου εκπαιδευτικού ταξιδιού”κ.Κατερίνα Ορφανογιαννάκη, Μαθηματικός –Στατιστικός (PhD) με την  κ. Αρετή Πλέσσα MSc Γεωφυσική – Σεισμολογία.

Στην κατεύθυνση της εξοικείωσης με τις Νέες Τεχνολογίες οι μαθητές – μαθήτριες της Ε΄1 τάξης , την Παρασκευή 22/02/2019 έλαβαν μέρος σε μια online  ψηφιακή γραπτή εξέταση  της Δ΄ ενότητας του διδακτικού αντικειμένου της Ιστορίας: « Το Βυζάντιο και οι γειτονικοί λαοί» .

Σήμερα 18 Μαΐου  εμείς οι μαθητές  της Γ΄ τάξης  μαζί με τις δασκάλες μας  βρεθήκαμε  στην πλατεία Γεωργίου Α΄ στο κέντρο της πόλης των Πατρών. Αιτία,  η συμμετοχή μας στη δράση που διοργάνωσαν τα Τμήματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δ. Ελλάδας και το Δήμο Πατρέων με τίτλο: «Κάνε κάτι ΔΡΑΣΤΙΚΟ?   Κόψε πια το ΠΛΑΣΤΙΚΟ!!!».

Στα πλαίσια του προγράμματος της ανακύκλωσης και με αφορμή τη γιορτή της μητέρας οι μαθητές της Γ΄ τάξης συγκέντρωσαν χάρτινες αυγοθήκες. Την ώρα των Εικαστικών με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού κ. Ευγενίας Μικροπούλου δημιούργησαν λουλούδια τα οποία έβαψαν με τα αγαπημένα τους χρώματα για να τα προσφέρουν στις μανούλες τους με πολλή αγάπη και να τους δείξουν πως « τίποτα δεν πάει χαμένο».

Σελίδα 1 από 8