Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα "MYSTIQUE"

Elidek

Το Μαραγκοπούλειο Δημ. Σχ. Βραχναιίκων, συμμετέχει στο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ) “ MYSTIQUE : Εξιχνιάζοντας τα μυστήρια των σεισμών μέσω ενός καινοτόμου εκπαιδευτικού ταξιδιού”Το πρόγραμμα ξεκίνησε να υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς: Γαλάνη Παρασκευή (Υποδιευθύντρια Α΄), Δρίβα Τζόελ (Υποδιευθυντής Β΄), Παπαγεωργίου Καλλιόπη, (εκπαιδευτικός Β2΄τάξης) Πέττα Παναγιώτη (εκπαιδευτικός Η/Υ), Πιμπιλιτούδη Ελένη (εκπαιδευτικός ΣΤ2΄ τάξης), με στόχο στην πορεία να εμπλακεί , όσο το δυνατόν μεγαλύτερος αριθμός μαθητών και εκπαιδευτικών.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, τη Δευτέρα 14/11/22 επισκέφτηκαν το σχολείο μας η υπεύθυνη του “ MYSTIQUE : Εξιχνιάζοντας τα μυστήρια των σεισμών μέσω ενός καινοτόμου εκπαιδευτικού ταξιδιού”κ.Κατερίνα Ορφανογιαννάκη, Μαθηματικός –Στατιστικός (PhD) με την  κ. Αρετή Πλέσσα MSc Γεωφυσική – Σεισμολογία.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• η βαθύτερη κατανόηση των φυσικών διεργασιών που συντελούν στη γένεση των σεισμών και των επιπτώσεων τους στο δομημένο περιβάλλον,
  • οι αποτελεσματικές διαδικασίες και βέλτιστες πρακτικές προστασίας,
  • η εξοικείωση των μαθητών με καινοτόμες ψηφιακές τεχνολογίες τρισδιάστατης σχεδίασης και εκτύπωσης.

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του διδακτηρίου, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και συζήτηση με τους μαθητές των Β΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων, σχετικά με το ζήτημα του σεισμού και τους τρόπους προστασίας από αυτόν. Εγινε άσκηση σεισμού και συζήτηση με τις υπεύθυνες, ώστε να εντοπιστούν ενδεχόμενα επικίνδυνα σημεία και να οριστούν ασφαλείς χώροι καταφυγής και ασφαλείς διαδρομές προς αυτούς.

Στο σχολείο έχουν ήδη παραδοθεί ένας 3D εκτυπωτής , οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και ένας υπολογιστής μονής πλακέτας (Rasberry Pi). O εξοπλισμός θα χρησιμοποιηθεί από τους μαθητές και εκπαιδευτικούς, για τον σχεδιασμό και την κατασκευή προσομοιωμάττων  των γεωλογικών δομών της γης και θα πραγματοποιηθούν δραστηριότητες φόρτισής τους σε σεισμική τράπεζα.