«Όλοι μαζί μπορούμε να κρατήσουμε ενωμένη τη φλόγα της ελπίδας για όλα τα παιδιά που πάσχουν από καρκίνο…»

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης που οργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια, «Φλόγα», την Δευτέρα 1 Απριλίου 2019, στο Συνεδριακό Κέντρο του πανεπιστημίου Πατρών, το Δημοτικό Σχολείο Βραχναίκων και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του, ήταν ανάμεσα στα σχολεία που βραβεύτηκαν για την προσφορά τους συμμετέχοντας επί σειρά ετών στο χριστουγεννιάτικο παζάρι που διοργανώνει κάθε χρόνο η «Φλόγα».

Συγχαρητήρια σε όλους…πάνω από όλα στα παιδιά μας που μαθαίνουν να προσφέρουν σε άλλα παιδιά…

P 20181220 104227

Την Πέμπτη  20-12-2018 και ώρα 9:00 επισκέφτηκαν το σχολείο μας ειδικοί επιστήμονες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Πατρών και της 6ης Ε.Μ.Α.Κ. Πατρών για να ενημερώσουν τους μαθητές του σχολείου μας για πυρκαγιές και για διασώσεις και να παρουσιάσουν εκπαιδευμένο σκύλο, ειδικό όχημα και εξοπλισμό διασώσεων.

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (schoolbullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Ξεκίνησε και θα ολοκληρωθεί στο τέλος του τρέχοντος σχολικού έτους, η δράση ανακύκλωσης στην οποία από πέρυσι συμμετέχει η σχολική μας μονάδα, «Το χαρτί του μέλλοντός μας». Και φέτος πιστεύουμε ότι μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς και η ευρύτερη κοινωνία των Βραχναιίκων θα είναι υποστηρικτές της προσπάθειάς μας, να έχουμε πολίτες του μέλλοντος με αυξημένη οικολογική συνείδηση.

Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018 και ώρα 12:00, στο αμφιθέατρο του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων (ΙΤΥΕ) στην Πανεπιστημιούπολη Πατρών πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας των Υπευθύνων Ανακύκλωσης των σχολικών μονάδων του νομού Αχαΐας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Το χαρτί του μέλλοντός μας – Ανακύκλωση χαρτιού στα σχολεία», με τον Διευθυντή Εκδόσεων του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων (ΙΤΥΕ) - Διόφαντος, κ. Μανωλόπουλο Χρήστο και τον Περιφερειακό Διευθυντή Π.Ε. και Δ.Ε. Δυτικής Ελλάδας, κ. Κωνσταντίνο Γιαννόπουλο.

Την Παρασκευή 16-2-2018, στο Δημοτικό Σχολείο Βραχναιίκων, στο πλαίσιο ενεργειών ενταγμένων στην Κυκλοφοριακή αγωγή, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη ενημέρωση ειδικού προσωπικού του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.Α.Σ) ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ, ολοκληρώνοντας έτσι προγραμματισμένη δράση στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της σχολικής μονάδας. Στόχος της ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών - αυτή τη φορά των Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεων, μέσα από βιωματικά παιχνίδια, σε θέματα σωστής και ασφαλούς κυκλοφορίας στον δρόμο, είτε έχοντας τον ρόλο του πεζού είτε του ποδηλάτη.

Σελίδα 1 από 8