Σήμερα 18 Μαΐου  εμείς οι μαθητές  της Γ΄ τάξης  μαζί με τις δασκάλες μας  βρεθήκαμε  στην πλατεία Γεωργίου Α΄ στο κέντρο της πόλης των Πατρών. Αιτία,  η συμμετοχή μας στη δράση που διοργάνωσαν τα Τμήματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης των Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δ. Ελλάδας και το Δήμο Πατρέων με τίτλο: «Κάνε κάτι ΔΡΑΣΤΙΚΟ…   Κόψε πια το ΠΛΑΣΤΙΚΟ!!!».

Στα πλαίσια του προγράμματος της ανακύκλωσης και με αφορμή τη γιορτή της μητέρας οι μαθητές της Γ΄ τάξης συγκέντρωσαν χάρτινες αυγοθήκες. Την ώρα των Εικαστικών με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού κ. Ευγενίας Μικροπούλου δημιούργησαν λουλούδια τα οποία έβαψαν με τα αγαπημένα τους χρώματα για να τα προσφέρουν στις μανούλες τους με πολλή αγάπη και να τους δείξουν πως « τίποτα δεν πάει χαμένο».

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης  έστειλαν  το μήνυμα της Ανακύκλωσης χαρτιών  με το δικό τους μοναδικό τρόπο στους μαθητές του σχολείου και τους γονείς τους στη Βιβλιοθήκη του σχολείου την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου και την Τετάρτη 1 Μαρτίου.  Με αφορμή σχετική ενότητα του βιβλίου της «Γλώσσας» για την Ανακύκλωση, το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα που υλοποιούμε με τίτλο: «Τα απορρίμματα στη ζωή μας» και τις Απόκριες, οι μαθητές μας  ζωντάνεψαν τους ήρωες-απορρίμματα.

Κάθε είδους σκουπίδι πριν βρει το δρόμο προς τον κάδο ανακύκλωσης μπορεί να προσφέρει χαρά και διασκέδαση. Τα παιδιά της Β΄ τάξης επιστράτευσαν τη φαντασία τους  και δημιούργησαν  με τη βοήθεια της κ. Ευγενίας Μικροπούλου αστείες φιγούρες  ζώων  πεταλούδες, νυχτερίδες  φτιαγμένα  όλα από ρολά χαρτιά υγείας.

Με αφορμή το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης: «Τα απορρίμματα στη ζωή μας» και το Πολιτιστικό : «Θεοί από την Ελληνική Μυθολογία»που υλοποιούμε τη φετινή χρονιά, μελετήσαμε στην τάξη το μελοποιημένο ποίημα του Νίκου Γκάτσου «Ο εφιάλτης της Περσεφόνης»  σε μουσική Μάνου Χατζηδάκη.

Έρχονται Χριστούγεννα! Οι προετοιμασίες πληθαίνουν. Άλλη μια χρονιά στολίζουμε δέντρα και δημιουργούμε όμορφες κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης  υλοποιώντας  Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα «Τα απορρίμματα στη ζωή μας», συγκέντρωσαν  χάρτινα κουτιά γάλακτος , πλαστικά μπουκάλια και καπάκια. Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού των Εικαστικών κ. Ευγενίας Μικροπούλου  κατασκεύασαν τη Βηθλεέμ, την  πόλη που Γεννήθηκε ο Χριστός. Ακόμα με ρολά από χαρτί κουζίνας  δημιούργησαν όμορφα χριστουγεννιάτικα ελατάκια που διακοσμούν την είσοδο του σχολείου.

Σελίδα 1 από 3

RSS Feed Υπουργείου Παιδείας