Την Πέμπτη 25/5/2017 , οι μαθητές της Α' και Β΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων, που υλοποίησαν τη φετινή χρονιά, παρουσίασαν στους γονείς και κηδεμόνες τους, χορούς και παιχνίδια σχετικά με τη θάλασσα. Οι μαθητές διασκέδασαν με τη δράση και μετέδωσαν το μήνυμα της προστασίας του θαλάσσιου οικοσυστήματος στην τοπική κοινωνία!

Γιορτάστηκε με ιδιαίτερη λαμπρότητα η εθνική επέτειος του 1821 από τους μαθητές της ΣΤ τάξης. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι γονείς των παιδιών.

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί της τάξης:Γεώργιος Τζόελ Δρίβας και Παρασκευή Γαλάνη, η μουσικός Νάντια Σίδερη,η εκπαιδευτικός Φ.Α. Μαρία Δημητρακοπούλου και η θεατρολόγος Έλενα Αλεξανδράκη.

Και τη φετινή χρονιά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού και Νηπιαγωγείου  Βραχναιίκων συμμετείχε στο Καρναβάλι  των Μικρών  του Δήμου της Πάτρας που γίνεται κάθε χρόνο τη Δεύτερη Κυριακή της Αποκριάς με μεγάλη επιτυχία.

Τίτλος: «Ντε-ντε-κτιβ» δηλαδή  Άλογα εν δράσει. Συγχαρητήρια!  Και του χρόνου με νέες πρωτότυπες ιδέες και κοστούμια.

Η Τσικνοπέμπτη είναι μια παραδοσιακή γιορτή που γίνεται κάθε χρόνο στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της αποκριάς. Η γιορτή πήρε το όνομά της από τη λέξη τσίκνα, που δεν είναι τίποτε άλλο από τη μυρωδιά του ψημένου κρέατος .

Και τη φετινή χρονιά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας διοργάνωσε γιορτή για τα παιδιά προσφέροντας  σουβλάκια  και χυμό. Στο προαύλιο  οι μαθητές όλωντων τάξεων με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής  κ. Μαρίας Δημητρακοπούλου χόρεψαν τους παρακάτω παραδοσιακούς  αποκριάτικους χορούς:

Σελίδα 1 από 10