Τη Δευτέρα 2  Οκτωβρίου 2017  γιορτάσαμε την Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού στο χώρο του σχολείου μας. Οι μαθητές όλων των τάξεων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ευχάριστες, εκπαιδευτικές ταινίες, να  φτιάξουν κατασκευές στην τάξη τους αλλά και να συμμετάσχουν στα παιχνίδια που οργανώθηκαν από τους γυμναστές της σχολικής μονάδας μας.

Με ιδιαίτερη χαρά και συγκίνηση αποχαιρετήσαμε και φέτος τους μαθητές της ΣΤ τάξης από το σχολείο μας στην τελετή που έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017. Την οργάνωση της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ τάξης: Παρασκευή Γαλάνη και Τζόελ Δρίβας. Οι μαθητές παρουσίασαν το παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά «Το όνειρο του Σκιάχτρου».

Την Πέμπτη 25/5/2017 , οι μαθητές της Α' και Β΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια των περιβαλλοντικών προγραμμάτων, που υλοποίησαν τη φετινή χρονιά, παρουσίασαν στους γονείς και κηδεμόνες τους, χορούς και παιχνίδια σχετικά με τη θάλασσα. Οι μαθητές διασκέδασαν με τη δράση και μετέδωσαν το μήνυμα της προστασίας του θαλάσσιου οικοσυστήματος στην τοπική κοινωνία!

Γιορτάστηκε με ιδιαίτερη λαμπρότητα η εθνική επέτειος του 1821 από τους μαθητές της ΣΤ τάξης. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους οι γονείς των παιδιών.

Την επιμέλεια της γιορτής είχαν οι εκπαιδευτικοί της τάξης:Γεώργιος Τζόελ Δρίβας και Παρασκευή Γαλάνη, η μουσικός Νάντια Σίδερη,η εκπαιδευτικός Φ.Α. Μαρία Δημητρακοπούλου και η θεατρολόγος Έλενα Αλεξανδράκη.

Σελίδα 1 από 10