Επίσκεψη στο λιμάνι της Πάτρας

Στις 3 Μαϊου 2017, ημέρα Τετάρτη, επισκεφτήκαμε με τους μαθητές της Β΄ τάξης, τις εγκαταστάσεις του λιμανιού της Πάτρας, για να γνωρίσουν τα παιδιά ένα από τα μεγαλύτερα λιμάνια της Μεσογείου,  με σύγχρονες,  λιμενικές υποδομές σύγχρονο χώρο cruiseterminal, ποιοτικές συνθήκες φιλοξενίας, υγιεινής και ασφάλειας.

Το λιμάνι αποτελεί την πύλη της χώρας μας προς την Ευρώπη.

Αρχικά επισκεφτήκαμε τους χώρους του παλιού λιμανιού, που είναι κυρίως χώρος προσέγγισης εμπορικών πλοίων. Στην άκρη δέσποζε ο φάρος και απέναντι το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου. Στη συνέχεια, ξεναγηθήκαμε στις εγκαταστάσεις του νέου λιμανιού.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από τις εικόνες και τις πληροφορίες και συνέχισαν στην τάξη, ζωγραφίζοντας και γράφοντας αυτά που τους έκαναν εντύπωση.