25 Μαρτίου 1821

Και φέτος, η ΣΤ΄ τάξη του δημοτικού σχολείου Βραχναιίκων πραγματοποίησε γιορτή – φόρο τιμής στους ήρωες του αγώνα του 1821. Οι μαθητές με τη στήριξη των εκπαιδευτικών τους κ. Αλεξάνδρας Τσολάκη και Καλλιόπης Παπαγεωργίου και υπό τις οδηγίες της θεατρολόγου του σχολείου, κ. Δήμητρας Αναγνωστοπούλου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και παρουσίασαν μια άρτια οργανωμένη γιορτή, με κατάνυξη και σεβασμό στον ευαγγελισμό της Θεοτόκου και τον αγώνα του γένους του 1821. Η κ. Νάντια Σίδερη (μουσικός) και η κ. Μαρία Δημητρακοπούλου( εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής) «έντυσαν» με κατάλληλη μουσική και παραδοσιακούς χορούς την παράσταση.

«Ὅταν ἀποφασίσαμε νὰ κάμωμε τὴν Ἐπανάσταση,

δὲν ἐσυλλογισθήκαμε οὔτε πόσοι εἴμεθα, οὔτε πὼς δὲν ἔχομε ἄρματα,

οὔτε ὅτι οἱ Τοῦρκοι ἐβαστοῦσαν τὰ κάστρα καὶ τὰς πόλεις,

οὔτε κανένας φρόνιμος μᾶς εἶπε «ποῦ πᾶτε ἐδῶ νὰ πολεμήσετε μὲ σιταροκάραβα βατσέλα»,

ἀλλὰ ὡς μία βροχὴ ἔπεσε εἰς ὅλους μας ἡ ἐπιθυμία τῆς ἐλευθερίας μας, καὶ ὅλοι,

καὶ ὁ κλῆρος μας καὶ οἱ προεστοὶ καὶ οἱ καπεταναῖοι καὶ οἱ πεπαιδευμένοι καὶ οἱ ἔμποροι,

μικροὶ καὶ μεγάλοι, ὅλοι ἐσυμφωνήσαμε εἰς αὐτὸ τὸ σκοπὸ καὶ ἐκάμαμε τὴν Ἐπανάσταση».

Θ. Κολοκοτρώνης (απόσπασμα από τον λόγο του στην Πνύκα)

Βαριά κληρονομιά τα λόγια του «γέρου του Μοριά»… και πώς εμείς οι μικροί και ταπεινοί να αποδώσουμε φόρο τιμής σε αυτούς τους προγόνους…

Ευχαριστούμε όλους όσοι παραβρέθηκαν στη γιορτή μας και μας τίμησαν με την παρουσία τους.

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της ΣΤ΄ τάξης