Η Αρχαία Ελλάδα? στο σήμερα

Χθες Τρίτη 6 Ιουνίου2017  οι μαθητές της Δ΄ τάξης  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση με θέμα την Αρχαία Ελλάδα. Η κ. Θεώνη Καπλανίδου, απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με μια σύντομη εισήγηση παρουσίασε στους μαθητές τον τρόπο ζωής των Αρχαίων Ελλήνων μέσα από την καθημερινότητά τους, την εκπαίδευση, το θέατρο, τα έργα τέχνη, τον αθλητισμό  κ.α. Επιπλέον οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο που γίνονται οι αρχαιολογικές ανασκαφές στη σημερινή εποχή. Είχαν την δυνατότητα να υποβάλλουν ερωτήσεις, να εκφράσουν τη γνώμη τους, συμμετέχοντας σε έναν όμορφο και εποικοδομητικό  διάλογο.

Ευχαριστούμε την κ. Θεώνη Καπλανίδου για την οικειοθελή  προσφορά της καθώς και για   τα  πολύτιμα ιστορικά στοιχεία  που μοιράστηκε με τα παιδιά.