Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940

Την  Τρίτη  27  Οκτωβρίου,  παραμονή  της  μεγάλης  Επετείου   του  ΟΧΙ με  αφορμή  τη  συμπλήρωση  75  χρόνων  από  την αρνητική  απάντηση  των Ελλήνων  στο  τελεσίγραφο  των  Ιταλών, που  ζήτησαν  να  περάσουν  τα  ελληνικά  σύνορα κατά  τη  διάρκεια  του Β΄ Παγκόσμιου  Πολέμου, όλοι   οι  μαθητές  και  οι  εκπαιδευτικοί του  σχολείου μας   συμμετέχουν  στις  εορταστικές  εκδηλώσεις.

Με  σύμμαχο  τον  καλό  καιρό  μαζευτήκαμε  όλοι  το  πρωί στο  προαύλιο και  ο  Διευθυντής   επαίνεσε  τους  μαθητές  της  ΣΤ΄ Τάξης   που  διακρίθηκαν   και  ανακοίνωσε  τα  ονόματα   των  σημαιοφόρων και   παραστατών για  τη  νέα  σχολική  χρονιά .

Ακολούθησε  Εκκλησιασμός   στον  Νέο   Ιερό  Ναό  του  Αγίου  Βασιλείου. Στη  συνέχεια   περπατώντας   βρεθήκαμε  στην  πλατεία  με  το  Ηρώο  και   αφού  έγινε  επιμνημόσυνη  δέηση, καταθέσαμε  στεφάνι   με  απαγγελία   ποιημάτων.  Είναι  χρέος  και  καθήκον  μας   να  θυμόμαστε  τις  θυσίες  των  προγόνων  μας.

Ανήμερα  την  Τετάρτη  28  του  Οκτώβρη   οι  μαθητές  της  Ε΄ και  της  ΣΤ΄ τάξης   έλαβαν  μέρος  στη  μεγάλη  μαθητική  παρέλαση   στο  κέντρο  της  Πάτρας  με  συνοδούς  τους  εκπαιδευτικούς  Φ.Α. κ. Μαρία  Δημητρακοπούλου  και  Συμεών  Παντελίδη.

Το   μεγάλο  έπος  του  40  εμπνέει  πάντοτε  τον  ελληνισμό  και  λειτουργεί  ως  υπόδειγμα  εθνικής  συνείδησης,  αλλά  και  αφοσίωσης  στα  οικουμενικά  ιδεώδη  της  ελευθερίας  και  δημοκρατίας.