Η Α' τάξη επισκέπτεται τον Ιερό Ναό Αγίου Βασιλείου

Η  Α΄ τάξη   του  Δημοτικού  Σχολείου  Βραχναιίκων  στα  πλαίσια  της ενασχόλησής  της   με  το   πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας που  αφορά  την  ελιά  και   το  λάδι  ,  επισκέφτηκε  την  Τετάρτη  2 Μαρτίου τον  Ιερό  Ναό  του  Αγίου  Βασιλείου

Εκεί  ο  εφημέριος του  ναού  πατήρ  Σωτήριος    μίλησε  στα  παιδιά  για  τη  σημασία    και  το  ρόλο   που  κατέχει   το  λάδι  στα  ιερά  μυστήρια  της  εκκλησίας  και  γιατί  θεωρείται  η  ελιά  δέντρο  " ευλογημένο" .  Οι  μαθητές  άκουσαν   με  προσοχή  τις  πληροφορίες  και στη  συνέχεια  προχώρησαν  σε  ερωτήσεις  στις  οποίες    απάντησε  με  ευχαρίστηση . Κατά  την  αποχώρησή  δόθηκε  σε  κάθε  μαθητή  ένα  παραμυθάκι . Παρακάτω  σας  παραθέτουμε  και φωτογραφικό  υλικό από  τη    σχετική  επίσκεψη.