ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΑΓΩΝΩΝ ΒΟΛΕΪ

24/06/21

Τις τελευταίες εβδομάδες , στη σχολική μας μονάδα, πραγματοποιήθηκαν αγώνες βόλεϊ ανάμεσα στα τρία τμήματα της ΣΤ΄ τάξης. Στόχος της δράσης αυτής ήταν τόσο η περαιτέρω γνωριμία των μαθητών με το άθλημα όσο και η καλλιέργεια της συνεργασίας, του ομαδικού πνεύματος αλλά και η χαλάρωση των παιδιών μετά από την πολύμηνη απουσία τους από το σχολικό περιβάλλον.

Οι αγώνες διεξήχθησαν με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κ. Δημητρακοπούλου Μαρίας και κ. Καρέλα Αγγελικής, που υποστηρίχτηκε από τη διεύθυνση και το σύνολο των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας.

Οι μαθητές, ακολουθώντας τις οδηγίες των γυμναστριών τους, αθλήθηκαν… έπαιξαν… αγωνίστηκαν… έχασαν… κέρδισαν…! Νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του ΣΤ1 μετά τον τελικό αγώνα με το ΣΤ3 τμήμα.

Η μεγαλύτερη επιτυχία των αγώνων, όμως, ήταν ότι οι μαθητές βρέθηκαν και πάλι στο χώρο του σχολείου τους και αλληλεπίδρασαν μέσα σε ένα περιβάλλον συνεργασίας, ομαδικότητας, άμιλλας, άθλησης και παιχνιδιού!

Καλό καλοκαίρι σε όλους!