Ψηφιακή Αφήγηση

Σήμερα Τετάρτη 02 Μαΐου 2018 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος της ενασχόλησης ομάδων μαθητών- μαθητριών του ολοήμερου τμήματος με διαδικτυακά εργαλεία ψηφιακής αφήγησης, τα οποία τους δίνουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν διαδικτυακά βιβλία. Χρησιμοποιώντας διαφορετικά στυλ γραφής και μεγάλη ποικιλία εξαιρετικών εικονογραφήσεων, είχαν την ευκαιρία να επιμεληθούν κάθε σελίδα του «βιβλίου» τους, να προσθέσουν εικόνες και κείμενο με απώτερο στόχο να εξάσκησή τους στην παραγωγή γραπτού λόγου καθώς και στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασία τους.

Ταυτόχρονα, με την ολοκλήρωση της μελέτης όλοι οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με ψηφιακές εκπαιδευτικές δραστηριότητες και επιτραπέζια παιχνίδια, με κατεύθυνση την καλλιέργεια της κρίσης, σύγκρισης και δημιουργικής σκέψης.