Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το   Υπουργείο   Πολιτισμού , Παιδείας  και  Θρησκευμάτων  θεσμοθέτησε  την Πανελλήνια  Ημέρα  Σχολικού  Αθλητισμού  την  πρώτη  Δευτέρα   του  Οκτώβρη  κάθε  σχολικού   έτους.

Για  τη  φετινή  χρονιά  ο  θεματικός  άξονας  είναι: «Σχολικός  Αθλητισμός-Συμμετέχω και μαθαίνω  τα  Ολυμπιακά  και  Παραολυμπιακά  Αθλήματα».

Στις  τάξεις  έγινε  επεξεργασία  και  συζήτηση  για  την  έννοια  του  Ολυμπισμού, τα  ιδεώδη  και  τις  αξίες  του, όπως  ο  καλός  αθλητής  είναι  αυτός  που  προσπαθεί πολύ, ακόμα κι  αν  δεν  πετύχει  τη  νίκη.

Στο  εργαστήριο  της  Πληροφορικής προβλήθηκαν ταινίες  συναφούς  θεματολογίας.

Δημιουργήθηκαν αφίσες, πανό και  κολάζ  με τις  μασκότ (τα  σύμβολα) των  Ολυμπιακών  και  Παραολυμπιακών  Αγώνων.

Όλη  η  σχολική  κοινότητα, εκπαιδευτικοί  και  μαθητές, με  αφορμή   τον  εορτασμό  του  Σχολικού Αθλητισμού  επισκέφτηκαν  τη  Δευτέρα  5  Οκτωβρίου  το  Αθλητικό  Κέντρο «Πρωτέας» στην  περιοχή  του  Κ.Αλισσού.

Τις  αθλητικές  δραστηριότητες, παιχνίδια  και  αθλήματα  οργάνωσαν  οι  εκπαιδευτικοί  της  Φ.Α  του  σχολείου  μας  κ. Μαρία  Δημητρακοπούλου  και  Συμεών  Παντελίδης.

Αρχικά  η  μέρα  ξεκίνησε  με   την αναπαράσταση  της  τελετής  της  αφής.

Στη  συνέχεια  οι  μαθητές  της  Α΄ τάξης έλαβαν  μέρος  σε  αγώνες  ταχύτητας  20μ., το  ίδιο  και  οι  μαθητές  της  Β΄ τάξης  με   τη  διαφορά  ένα  χέρι  ακίνητο.

Οι  μαθητές  της  Γ΄ τάξης   έπαιξαν  ποδόσφαιρο, ενώ της  Δ΄ τάξης  συναγωνίστηκαν σε  αγώνες  ταχύτητες  με  εμπόδια  30μ.

Μετά  ήρθε  η  σειρά  των  μαθητών  της  Ε΄ τάξης  οι  οποίοι  έπαιξαν  καθιστό  βόλεϊ  και   οι  μαθητές  της  ΣΤ΄ τάξης    σκυταλοδρομίες  4* 100μ.

Στο  τέλος   έγινε  επίδειξη  ρυθμικής γυμναστικής  με  όργανα ( μπάλα, στεφάνι, κορίνες, σχοινάκι ) από  τη  μαθήτρια  της  ΣΤ΄ τάξης,Αγγελική  Μπουζάνη.

Αργότερα  όταν  επιστρέψαμε  στο  χώρο  του  σχολείου , έγιναν  οι  απονομές  βραβείων  για  τους  νικητές των  αγώνων  με  στεφάνι  από  κλαδιά  αγριελιάς, τον κότινο, τη μεγαλύτερη  τιμή  για  έναν αθλητή.