Καλοκαιρινές εκδηλώσεις 2014

αβ1

αβ3

Παρουσίαση  προγραμμάτων  Αγωγής  Υγείας     Α΄ και  Β΄ τάξεων

Την   Τρίτη   10    Ιουνίου   2014  στην αυλή  του σχολείου μας,   οι  μαθητές   του   Α1 Τμήματος      στα  πλαίσια  υλοποίησης     προγράμματος    Αγωγής  Υγείας      με  θέμα: «Δεν  τρώω  ό,τι  να?ναι ?αλλά  ό,τι  πρέπει»  παρουσίασαν    δραματοποιημένο  το  λαϊκό  παραμύθι: «Ο  Πολυροβυθάς»  και   οι  μαθητές  του  Α2   έγραψαν  και  είπαν  ποιηματάκια  για τον  «Σιμιγδαλένιο».

Οι   μαθητές   της  Β΄ τάξης    υλοποιώντας  τη φετινή χρονιά  πρόγραμμα   Αγωγής   Υγείας   με  θέμα: «Γνωρίζω   το  σώμα  μου  παίζο

ντας» ,παρουσίασαν  στο  προαύλιο  του σχολείου μας  με  μουσικοκινητική τα  τραγούδια:

• Κεφάλι,  ώμοι.
  • ΌΚΙ,ΚΟΚΙ
  • Το  χοντρό  μπιζέλι  και έπαιξαν το παραδοσιακό παιχνίδι: "Ένα λεπτό  κρεμμύδι"

αβ4 αβ2

Παρουσίαση προγράμματος  Αγωγής  Υγείας  της   Γ΄ τάξης

Την   Τετάρτη   11   Ιουνίου  2014    οι  μαθητές   της  Γ΄ τάξης  παρουσίασαν  πρόγραμμα  Κυκλοφοριακής  Αγωγής  που  υλοποίησαν  τη  φετινή  χρονιά  με  τίτλο: «Ασφαλώς  κυκλοφορώ, τη  ζωή  μου  αγαπώ» .  Έγραψαν  το  σενάριο  και   έπαιξαν  μικρά  σκετσάκια  με  θέμα  την  ευγένεια  στο  δρόμο  τα  οποία  συνόδευσαν  μελωδικά με τα τραγούδια: το  ποδήλατό μου, η ποδηλάτισσα.  Τραγούδησαν με  δικούς  τους  στίχους  σε  μουσική  Λουκιανού  Κηλαηδόνη  το  τραγούδι: «Στη  ζωή  λέμε  ναι».

γ1  γ4
γ2

γ3

Παρουσίαση  περιβαλλοντικού  προγράμματος  της  Δ΄ τάξης

Στη  συνέχεια  οι  μαθητές  του  Δ1 τμήματος    παρουσίασαν  τον

«Ήλιο  τον  ηλιάτορα», μια ενδιαφέρουσα διασκευή  του  γνωστού  ποιητικού  έργου  του  Οδυσσέα  Ελύτη.

Στη  συνέχεια  οι  μαθητές  και των δυο  τμημάτων   έπαιξαν  ένα  παιχνίδι  ανακύκλωσης   στο  προαύλιο  του σχολείου μας  και  έκλεισαν  μελωδικά  με  το  τραγούδι  της.

DSC05386 Small DSC05389 Small
 DSC05413 Small DSC05390 Small

Παρουσίαση  προγράμματος Αγωγής  Υγείας  Ε΄ τάξης

Την  Πέμπτη 12  Ιουνίου 2014 το  απόγευμα,  με  αφορμή  τη  λήξη του  διδακτικού  έτους  οι  μαθητές  της  Ε ΄τάξης  είχαν  την ευκαιρία  να  παρουσιάσουν  δύο  θεατρικά  δρώμενα ,τα  οποία  ήταν  εμπνευσμένα  από  δύο  λαϊκά παραμύθια  με  τίτλο: «Ο  Γαβριήλ , ο Μυλωνάς  και  η  κυρά-Μαριώ» και  «Ο  Ρεβιθάκης  και  η χελώνα». Το  νόημα των παραμυθιών   αυτών  είναι  η  μελέτη των ανθρώπινων  χαρακτήρων  και  συμπεριφορών «Η  αγάπη  κερδίζει , το μίσος  χάνει». Τη  δραματοποίηση  επιμελήθηκε  η  θεατρολόγος  του  σχολείου  μας  κ.  Μυρτώ  Βαγιώτα.

DSC02502 Small DSC02497 Small
DSC02450 Small

DSC02436 Small

Παρουσίαση   προγράμματος   αγωγής   υγείας   ΣΤ΄ τάξης

Στη  συνέχεια οι  μαθητές   της  ΣΤ΄ τάξης   παρουσίασαν  το  δικό  τους  παραμύθι  με  θέμα  την  ενδοσχολική  βία.  Μια  ομάδα  παρουσιάζει  δρώμενο  από  την  καθημερινή  ζωή  του  σχολείου: « Ένα  παιδί  θύμα  που  δέχεται  βία (λεκτική  και  σωματική) και  τρεις  διαφορετικούς τρόπους  αντιμετώπισης», με  πρωταγωνιστές τους  μαθητές  του  ΣΤ1.

Οι  μαθητές  του  ΣΤ2  παρουσίασαν  τη  δική  τους  εκδοχή  με  μορφή  κουκλοθέατρου

Την  επιμέλεια  της  παρουσίασης  είχαν  οι  δασκάλες  των  τμημάτων  κ. Μαρία  Καραϊκόδα και  κ. Αλεξάνδρα  Τσολάκη.

Τέλος  με την  φροντίδα της  καθηγήτριας  Μουσικής  του  σχολείου κ. Άννας  Μιχαλοπούλου έκλεισαν  μελωδικά  αυτή  την  όμορφη  βραδιά.

DSC02548 Small DSC02545 Small

DSC02606 Small DSC02556 Small