Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάσαμε και φέτος την επέτειο της 25ης Μαρτίου στο Σταυροπούλειο Πνευματικό Κέντρο Βραχναιίκων.

Την επιμέλεια της γιορτής είχε όπως και κάθε χρόνο η ΣΤ΄ τάξη με τις δασκάλες τους κ. Μαρία Καρακόιδα και Αλεξάνδρα Τσολάκη. Συνεργάστηκαν επίσης οι εκπαιδευτικοί Μαρία Δημητρακοπούλου Φυσικής Αγωγής και Άννα Μιχαλοπούλου Μουσικής.

Διαβάστε μερικές σκέψεις από τους ίδιους τους μαθητές σχετικά με τις εντυπώσεις τους από την εκδήλωση.SDC15475 Small

Από τότε που ήρθα στο σχολείο περίμενα τη γιορτή της 25ης Μαρτίου που κάνει η ΣΤ? τάξη κάθε χρόνο.

Όταν μου έδωσαν το ρόλο μου, γέλασαν και τα αφτιά μου. Μου άρεσε που πηγαίναμε για πρόβες. Έχω αφήσει και το στίγμα μου στην κολόνα για να βλέπουν αυτοί που θα κάνουν τις επόμενες γιορτές ότι πέρασα από εκεί και να αφήσουν και αυτοί το στίγμα τους.

Όταν ήρθε η στιγμή της παράστασης η χαρά μου ήταν μεγάλη και δεν άφηνε το άγχος μου να με κυριεύσει. Στο τέλος όταν άκουγα τα χειροκροτήματα πήγα να κλάψω από τη συγκίνηση. Δεν περίμενα ότι θα μπορούσε κάποιος να με χειροκροτήσει. Όταν είδα να μας τραβάνε φωτογραφίες χάρηκα γιατί κατάλαβα ότι μαζί με τα παιδιά κάναμε κάτι καταπληκτικό που θα μείνει σε όλους. Τελειώνοντας το σχολείο θα θυμάμαι τις γιορτές και τα αστεία στις πρόβες που έλεγαν τα παιδιά. Μακάρι να μου δινόταν ευκαιρία να τα ξαναζήσω όλα από την αρχή.

Ελευθερία Νικολακοπούλου

Η παράσταση της 25ης Μαρτίου είχε πολύ άγχος και αγωνία γιατί έπρεπε να έχουμε συνέχεια στο μυαλό μας να μιλάμε δυνατά για να ακουγόμαστε και να είμαστε σοβαροί, να μη γελάμε κτλ.

Ξεκινήσαμε την προετοιμασία κάνοντας πρόβες στο Σταυροπούλειο κάθε μέρα από τις 8:15 το πρωί μέχρι τις 12 περίπου. Ακούγαμε τις οδηγίες των δασκάλων μας και μέρα με τη μέρα γινόμασταν όλο και πιο καλοί.

Τελικά η μέρα της παράστασης έφτασε. Είχαμε όλοι μεγάλη αγωνία να μη ξεχάσουμε τα λόγια μας ή τη σειρά μας. Μόλις τελείωσε η γιορτή όμως ακούγαμε όλοι τα μπράβο του κόσμου και τα συγχαρητήρια των δασκάλων . Τελικά πετύχαμε το στόχο μας?

Ευγενία Καραΐσκου

SDC15401 Small SDC15404 Small