Ας φτιάξουμε ένα ? μουσείο;

Αυτό σκέφτηκα ν οι μαθητές του Β΄2 τμήματος του σχολείου μας με αφορμή το μάθημα της Γλώσσας και δημιούργησαν ένα μικρό λαογραφικό μουσείο.

Tα παιδιά έψαξαν στα παλιά πράγματα της γιαγιάς ή ακόμα και της προγιαγιάς και έφεραν στο σχολείο με τους γονείς τους τα πράγματα. Τα τοποθετήσαμε πάνω σε θρανία και ? έτοιμοι; Όχι , βέβαια !!!! Έφτιαξαν ταμπέλες με πληροφορίες για εκθέματα, προσκλήσεις για όλες τις τάξεις του σχολείο και αφίσες για να το μάθουν όλοι. Η έκθεση κράτησε  3 μέρες , την επισκέφτηκαν πολλά τμήματα του σχολείου. Τα παιδιά αναλάμβαναν να ξεναγούν τους επισκέπτες του μουσείου και να δίνουν όσες πληροφορίες μπορούσαν.  Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για τα παιδιά. Η συνεργασία και η ομαδικότητα έφεραν καλά αποτελέσματα!

Παιδιά, συγχαρητήρια !!!!!!!!!

blur