Μια μέρα στο αμπέλι και το πατητήρι

DSC01468

Τη  Δευτέρα  22  Σεπτεμβρίου  2014,στα   πλαίσια  της  ευέλικτης  ζώνης ,οι  μαθητές  της  Β΄ τάξης  του  σχολείου  μας  με τις  δασκάλες  τους  επισκέφτηκαν  τους  αμπελώνες  και  το  σύγχρονο  οινοποιείο  του  κ. Αλέξη  Παπασταματόπουλου  στην  περιοχή  Λουσικά  Αχαΐας.

Στόχος  είναι  η  εξοικείωση  των  μικρών  μαθητών  στις  βασικές  αγροτικές  εργασίες  και  η  γνωριμία  με  όλα  τα στάδια  των  εργασιών στο  αμπέλι, την παρασκευή  κρασιού  και τσίπουρου .

Στο  τέλος ,αφού  ξεναγήθηκαν  από  την κ. Μάρθα  και τον κ. Αλέξη  σε  όλους τους  χώρους είχαν  και το  ανάλογο  κέρασμα: νόστιμα ,μυρωδάτα  μουστοκούλουρα.

Στη  συνέχεια  επισκέφτηκαν  το  Λαογραφικό  και  Πολιτιστικό  Μουσείο  της  περιοχής  όπου  ήρθαν  σε  επαφή  με  ποικίλα  έπιπλα ,σκεύη και εργαλεία  που  συγκροτούν  την  παραδοσιακή  ζωή  του  τόπου μας. Ευχαριστούμε  τον  π. Κωνσταντίνο  Στελάτο για την ευγενική  φιλοξενία στο χώρο.

DSC01502

DSC01506