Χαρταετοί

xartaetoi Small

Κάθε καθαρή Δευτέρα,

Ανοιξιάτικέ  μου  αέρα,

στα παιδιά μας λες: εντάξει

Ο  αετός μου  θα  πετάξει.

Κάθε  χρόνο  πετάμε  τον  πιο  μεγάλο, τον  πιο  χρωματιστό  και  στολισμένο χαρταετό  ψηλά  στον  ουρανό, την  πρώτη  μέρα  της Μ. Τεσσαρακοστής, την  Καθαρή Δευτέρα. Γέμισε  το  προαύλιο  του  σχολείου  με  χρωματιστούς  αετούς. Φτιαγμένοι από τους  μαθητές  όλων  των  τάξεων  σε συνεργασία  με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων και  των εικαστικών κ. Χρυσάνθη Βανταράκη και   Θεόδωρο Πασχάλη με  ανακυκλώσιμα  υλικά: πλαστικές  πολύχρωμες  σακούλες που  έφεραν  από  τα  σπίτια  τους  και  ξύλινα  πηχάκια (ευγενική χορηγία  από τον  κ. Βασίλειο  Ευθυμάκη, πατέρα μαθητή της Γ΄ τάξης).

Όλοι  οι  αετοί  είναι  γιορτινοί  και  ξεχωριστοί, γιατί  ο  καθένας  στέλνει  το  δικό  του  μήνυμα:της  χαράς, της  υγιεινής  διατροφής, του κεφιού, της  αγάπης, της  ανακύκλωσης, του παιχνιδιού ,  του  καρναβαλιού, των  δικαιωμάτων  του  παιδιού.

Χρόνια  πολλά  και  καλές  απόκριες  σε  όλους!!