11 Δεκεμβρίου - Ημέρα του Παιδιού

Σε  εφαρμογή  του   προγράμματος  του  «Κοινωνικού  σχολείου»  σε  συνδυασμό  με  την  υλοποίηση  προγραμμάτων  Αγωγής  Υγείας  τα  οποία  έχουν  στόχο  να  προσφέρουν  στους  μαθητές   γνώσεις   και  δεξιότητες   ώστε  να  εξελιχθούν  σε   ενεργούς  και  υγιείς  πολίτες, το  σχολείο  μας  προγραμμάτισε  δράσεις   για  τον  εορτασμό  της  Ημέρας  του  Παιδιού στις  11 Δεκεμβρίου.

1. Συνεργασία  με  τη   UNICEF.

Οι   Ε΄  και   ΣΤ΄  τάξεις   συμμετέχουν  στο  εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  της   UNICEF «Σχολεία  υπερασπιστές   των  παιδιών» .Η  είσοδος   των  Δικαιωμάτων  του  Παιδιού  ως  εκπαιδευτική  διαδικασία  την  ώρα  της  ευέλικτης  ζώνης  θα  συμβάλλει  αποφασιστικά  στην  ενημέρωση  και  τη  γνώση  των  δικαιωμάτων  και  των  υποχρεώσεων  των  νέων  ανθρώπων  απέναντι  στην  κοινωνία , αλλά  και  την  πραγμάτωση  της  προσωπικότητάς  τους.

1. Προβολή  της   ταινίας: « Ο  Βούδας   λιποθύμησε  από  ντροπή»Poster sm

Ιρανική  ταινία, του  2007,μια  απλή  παιδική  ιστορία η οποία  συγκινεί  με  τον τρυφερό  ρεαλισμό  της. Στην  Μπαμιάμ  του  Αφγανιστάν ,  η  μικρή  Μπαχτάι  θέλει  να  πάει  στο  σχολείο  για  να μάθει  να  διαβάζει . Η  περιοχή  στην  οποία  βρίσκεται  το  σπίτι  της  έχει  βομβαρδιστεί, αλλά  η  μικρή  Μπαχτάι  μετά  από  πολλούς  κόπους καταφέρνει  να  επιβιώσει  από  τα  μοχθηρά  σχέδια  κάποιων  αγοριών  που  έχουν  αποφασίσει  να την  εξοντώσουν και  να  πάει  στο  σχολείο.

1. Επίσκεψη   στη  Δημοτική   Βιβλιοθήκη  Πατρών   των  μαθητών  της   Γ΄ και  Ε΄ τάξης στις 10 και  17 Δεκεμβρίου αντίστοιχα

Εικαστικό  Εργαστήρι   και  δημιουργία  αφίσας  από  τους  μαθητές  με  συναφές   περιεχόμενο ύστερα  από  συζήτηση.

DSC01317 Small DSC01314 Small
DSC01309 Small DSC01313 Small

Οι  μαθητές  της  Ε΄ τάξης  ζωγραφίζουν  τα  δικαιώματά  τους   στη Δημοτική   Βιβλιοθήκη   Πατρών

CAM00955 1 Small CAM00964 1 Small
CAM00981 Small CAM00978 Small

1. Δημιουργία  αφίσας  από τους  μαθητές  του  Δ2   την  ώρα  της  ευέλικτης  ζώνης.
    SDC16740 Small SDC16741 Small
  2. Ενημέρωση  και  ευαισθητοποίηση  στο  χώρο  του  σχολείου  για το  ανθρωπιστικό  έργο  της  οργάνωσης : «Οι  Γιατροί  του  Κόσμου»
SDC16828 Small SDC16842 Small
  1. Συμμετοχή  στο τηλεμαραθώνιο  της  UNICEF:
    SDC16837 Small SDC16845 Small

Αυτές  τις  γιορτινές  ημέρες  δείχνουμε  την  ευαισθησία   και  τη  γενναιοδωρία  μας   και   στηρίζουμε   την  ανθρωπιστική   δράση  της  UNICEF .  Ενισχύουμε  τα  προγράμματά  της   για την  καταπολέμηση  της  φτώχειας  και  του  υποσιτισμού  για  εκατομμύρια  παιδιά  μέσα και  έξω  από  την Ελλάδα.

1. Συλλογή   από   καπάκια   πλαστικών  μπουκαλιών   για  την  αγορά  αναπηρικού  αμαξιδίου  από  τους  μαθητές   του  Ε2  τμήματος.