20 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Αφήγησης

ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Σαν το σιτάρι σπέρνεται

Στον κόσμο η αλήθεια

Κι απ, τον καθάριο σπόρο της

Φυτρώνουν παραμύθια.

Καλότυχος όποιος μπορεί

Τα στάχυα να θερίσει

Και το σιτάρι απ, τ, άχυρο

Καλά να ξεχωρίσει.

Για τον μικρό τον κόπο του

Μεγάλο κέρδος μένει:

Όλη την αλήθεια που θα βρει

Στα ψέματα κρυμμένη.

Γεώργιος Δροσίνης

20 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Αφήγησης

Με αφορμή τον εορτασμό της παγκόσμιας   ημέρας αφήγησης   οι Α΄, Γ ΄ και Ε΄ τάξεις του σχολείου μας ασχολούνται με το παραδοσιακό παραμύθι.SDC15319 Small

Η προφορική αφήγηση συνδέεται με την κοινωνικότητα των ανθρώπων, όταν τα βράδια μαζεύονταν γύρω από τη φωτιά για να διηγηθούν τις εμπειρίες της ημέρας. Η αφήγηση είναι   παλιά όσο ο λόγος, οι ιστορίες, οι μύθοι, οι θρύλοι ,τα λαϊκά παραμύθια και έχουν μεταφερθεί από γενιά σε γενιά μέσω της προφορικής αφήγησης.

Στόχος μας είναι να εισάγουμε τους μαθητές μας στην προφορική παράδοση του τόπου μας και να εντάξουμε το παραδοσιακό παραμύθι στην εκπαιδευτική πράξη ως εργαλείο για την υλοποίηση των καινοτόμων προγραμμάτων μας, όπως φιλαναγνωσίας και αγωγής υγείας. Αρωγοί σε αυτή μας την προσπάθεια είναι οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί-νηπιαγωγοί: κ. Ελένη Ανδριοπούλου και η κ. Σπυριδούλα Καραχάλιου καθώς επίσης και η θεατρολόγος του σχολείου μας κ. Μυρτώ Βαγιώτα.

SDC15342 Small SDC15352 Small
SDC15523 Small SDC15617 Small