Μάθημα Πρώτων Βοηθειών

Από την ίδρυσή του πριν από 130 χρόνια έως και σήμερα, ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός βρίσκεται δίπλα στους συνανθρώπους μας που χρειάζονται υποστήριξη προσφέροντας βοήθεια και αγάπη.

Στο πλαίσιο της αποστολής του για την προαγωγή της πρωτοβάθμιας δημόσιας υγείας, ο Τομέας Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού υλοποιεί Προγράμματα Εκπαίδευσης του γενικού πληθυσμού στις πρώτες βοήθειες.

SDC17336 Small

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του  σχολείου μας με  αφορμή το  Πρόγραμμα Αγωγής  Υγείας που υλοποιούν  τη  φετινή  χρονιά με  θέμα  Τα  Δικαιώματα  του Παιδιού βίωσαν ένα εξαιρετικό σεμινάριο με τις Βασικές αρχές Πρώτων Βοηθειών από τη Νοσηλεύτρια κ. Ειρήνη Βλάχου, ώστε να είναι σε θέση να αντεπεξέλθουν σε τυχόν ατυχήματα στο σχολικό περιβάλλον ή και στο χώρο ζωής τους .

SDC17339 Small SDC17341 Small