Ημερίδα διατροφής

Ο Περιφερειακός Υπεύθυνος Συντονισμού των Δράσεων του Κοινωνικού Σχολείου της Περιφερειακής Δ/νσης Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτ. Ελλάδας, σε συνεργασία με το Τμήμα Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Π.Ε. Αχα?ας, στο πλαίσιο του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» διοργάνωσαν ημερίδα για τη θεματική της διατροφής με τίτλο: «Συζητώντας Δια.. τροφή»

Η ημερίδα  πραγματοποιήθηκε  στην Πάτρα (Αγορά Αργύρη), την Πέμπτη 13 Νοεμβρίου 2014.

Το  σχολείο  μας  συμμετείχε  σ? αυτή  την  εκδήλωση  παρουσιάζοντας  το  εκπαιδευτικό  πρόγραμμα  που  υλοποιείται από όλους τους μαθητές  και εκπαιδευτικούς με  αφορμή  την  ημέρα παχυσαρκίας  τη  φετινή  χρονιά  με  τίτλο: «Είμαι  ό,τι  τρώω ».

Τις  κυριότερες  δράσεις  παρουσίασε  η  υποδιευθύντρια του σχολείου μας,, κ. Σοφία  Πασχαλίδου, όπως:

1. .Αρχικό  ερωτηματολόγιο  με  τις  διατροφικές  συνήθειες των  μαθητών.
  2. .Αποδελτίωση-Εξαγωγή  συμπερασμάτων.
  3. .Συζήτηση  στην  τάξη  και  σχεδιασμός  διατροφικής  πυραμίδας.
  4. .Δημιουργία   αφίσας και  έκθεσή  τους από τους  μαθητές  των  Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεων.
  5. .Υγιεινό  πρωινό  με  τους  συμμαθητές  μου στο  προαύλιο.
  6. .Ενημέρωση  για  την παιδική  παχυσαρκία  στους  μαθητές  και  τους  γονείς  τους  από  διατροφολόγο.

Αξιολόγηση  του  προγράμματος  με  τελικό  ερωτηματολόγιο

SDC16605 Small SDC16607 Small
SDC16615 Small SDC16619 Small