Ημέρα διατροφής

Την   Τετάρτη  6  Μαϊου  2015  στις  9   π.μ.  πραγματοποιήθηκε  στο  προαύλιο  χώρο  του  σχολείου  μας  εκδήλωση  αφιερωμένη  στην  υγιεινή  διατροφή. Αφορμή  ήταν  η  ολοκλήρωση  των  προγραμμάτων  Αγωγής  Υγείας  που  υλοποιήθηκαν  στη  διάρκεια  της  σχολικής  χρονιάς  από  τους  μαθητές  της  Α΄ και  Β΄ τάξης  του  σχολείου  μας  με  τίτλο: «Υπόθεση  δική  μου?η διατροφή μου» και «Tρέφομαι σωστά, αθλούμαι καθημερινά ».

SDC17972 Small SDC17973 Small
SDC17996 Small SDC18001 Small

Στόχος  η καλλιέργεια σωστών  διατροφικών συνηθειών από  τη  μικρή  ηλικία για  τη  διατήρηση της υγείας  του  σώματος , αλλά  και  του  πνεύματος.

Χειροτεχνίες και  ομαδικές εργασίες  των  μαθητών  στόλισαν  τα  κλαδιά  των  δέντρων  και  ειδικά  ταμπλό. Την  επιμέλεια είχε η εκπαιδευτικός εικαστικών κ. Χρυσάνθη  Βανταράκη  και  Αλεξάνδρα  Τσολάκη.

Την  εκδήλωση  τίμησαν  με  την παρουσία  τους   ο  Σχολικός  Σύμβουλος  κ. Νικόλαος Μάνεσης, η  Υπεύθυνη Αγωγής  Υγείας  της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας  Εκπαίδευσης  Αχαΐας  κ.ΆρτεμηΠαπακωνσταντινοπούλου , οι  διατροφολόγοι κ. Μέμα  Λαμπροπούλου και  Μαρκέλα Συμεοπούλου και  φυσικά οι  γονείς των μαθητών.

Στην  αρχή  μίλησαν  οι  διατροφολόγοι για τη  σημασία  της  σωστής  διατροφής  όταν  τρώμε  με  μέτρο από  όλες  τις διατροφικές  κατηγορίες.

SDC18014 Small SDC18009 Small
SDC18020 Small SDC18027 Small

Στη  συνέχεια  οι  μαθητές  της  Β΄ τάξης  παρουσίασαν  θεατρικό  με  τίτλο: «Η νίκη των  φρούτων». Την επιμέλεια είχαν οι  εκπαιδευτικοί Βασιλική  Ζάρλα, Γεωργία Σπαθή ? Κορώνη και η  θεατρολόγος Γεωργία  Καββαδά.

Ακολούθησαν  ποιήματα  από τους  μαθητές  της  Α΄ τάξης των οποίων  την  επιμέλεια  είχαν  οι  εκπαιδευτικοί, Ζωή  Μπερδέ και Βασιλική  Γούλα.

SDC18049 Small SDC18044 Small
SDC18053 Small SDC18029 Small

Ύστερα  τραγούδησαν  «Τα  γλυκά» και «Τα  φρούτα» που  φρόντισε για  την  μελοποίησή  τους  η  εκπαιδευτικός της Μουσικής κ.Κωνσταντίνα Σίδερη.

SDC18089 Small SDC18100 Small
SDC18072 Small SDC18110 Small

Και  μετά  ήρθαν  οι  χοροί: Ένα  λεπτό  κρεμμύδι, Το  χοντρό μπιζέλι  και  Η κοντούλα  Λεμονιά και  τα  παιχνίδια Συγκομιδή και Μεταφορά  καρπών την  επιμέλεια είχαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής  Αγωγής  κ. Μαρία  Δημητρακοπούλου και  Συμεών  Παντελίδης.

SDC18067 Small SDC18069 Small
 SDC18077 Small SDC18060 Small

Τέλος  οι  μαθητές  της  Δ΄ τάξης  ετοίμασαν  μια  μικρή  έκπληξη για  τις  μητέρες τους  με  αφορμή  τη Γιορτή  της  Μητέρας  που  πλησιάζει.

Τους πρόσφεραν  ένα  Τετράδιο Συνταγών  με  υγιεινές προτάσεις  που  έγραψαν  μόνοι  τους και  τους  τραγούδησαν  το  Γκρίζο  γατί .Είχαν  βοηθούς  τις εκπαιδευτικούς:Ασπασία  Λαουρδέκη, Γεωργία  Καββαδά και Σοφία Πασχαλίδου.

SDC17895 Small SDC18084 Small

Και  επειδή  η  γιορτή  πάντοτε  συνοδεύεται  με  κέρασμα , γι αυτό  φρόντισε  ο Σύλλογος  Γονέων  και  Κηδεμόνων  του  σχολείου  μας με  υγιεινό κέρασμα  σε  όλους  τους  μαθητές  που  περιελάμβανε : ένα  κυπελλάκι γιαούρτι με  μπανάνα και  φέτα ψωμιού ολικής  με  τυράκι και  τους  ευχαριστούμε  πολύ για  την  συνεργασία.

SDC18114 Small SDC18119 Small