Προειδοποίηση

JFile: :read: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου: https://www.minedu.gov.gr/rss

Επίσκεψη στο Εθνικό Πάρκο Υγρότοπων Κοτυχίου Στροφυλιάς

Σήμερα  20  του  Οκτώβρη  οι  μαθητές  της  Τρίτης  τάξης  του  σχολείου  μας  με  συνοδούς  τις  δασκάλες  των  τμημάτων  κ.  Βασιλική  Ζάρλα  και  Ιωάννα  Νιφόρα, επισκέφτηκαν  το Κέντρο  Πληροφόρησης  για  το  Εθνικό  Πάρκο  Κοτυχίου  Στροφυλιάς. Εκεί  τους ενημέρωσε  η  υπεύθυνη  του  κέντρου  για  το  τεράστιο  Δάσος Στροφυλιάς με  τις  κουκουναριές, τα  Μαύρα  Λιθάρια, τους  Αμμόλοφους  και  τις  λιμνοθάλασσες  του  Αράξου, του  Πρόκοπου, του  Κοτυχίου  και  το  έλος  της Λάμιας. Αυτό  το  οικοσύστημα  που  προστατεύεται  από  την σύμβαση Ραμσάρ, αποτελεί  σημαντικό  σταθμό στη  μετανάστευση  αποδημητικών  πουλιών  και  φιλοξενεί  μεγάλη  ποικιλία  φυτών  και  ζώων.

Στη  συνέχεια  απόλαυσαν  έναν ωραίο  περίπατο  μέσα  στο  δάσος  με  τις  κουκουναριές, θαυμάζοντας  τις  ήμερες  αγελάδες  να  βόσκουν  στα  ξέφωτα. Αργότερα  από  τα  ξύλινα  σπιτάκια  και  το  παρατηρητήριο  στην  όχθη  της  λιμνοθάλασσας   Πρόκοπος παρατήρησαν  από  κοντά  τον  υγρότοπο  και  τα  πουλιά  που  ζουν  σε  αυτόν  όπως ερωδιούς, κορμοράνους και  καλαμοκανάδες.

RSS Feed Υπουργείου Παιδείας

Οι Επισκέπτες μας