«Σε μια ρώγα από σταφύλι..»

Αμπέλι, τρύγος,  μούστος, όσο  κι  αν  μας  φαίνεται  παράξενο  δεν  είναι   έννοιες   οικείες   στα  παιδιά,  γιατί  δεν  τους  δίνεται  η  ευκαιρία  να  έρθουν  άμεσα  σε  επαφή.

Την  Πέμπτη  15  του  Οκτώβρη , στα  πλαίσια  της  ευέλικτης  ζώνης, οι  μαθητές  της  Α΄ και  Β΄ τάξης  του  σχολείου  μας  με  συνοδούς  τις  δασκάλες  τους, κ. Γεωργία  Σπαθή ?Κορώνη, Μαρία Καρακόιδα, Αγγελική Γρηγοροπούλου, Ζωή  Μπερδέ  και  Βασιλική  Γούλα  και  την  εκπαιδευτικό Φ.Α. κ. Μαρία  Δημητρακοπούλου, επισκέφτηκαν  τους  αμπελώνες  και  το  σύγχρονο Οινοποιείο  του  κ. Αλέξη  Παπασταματόπουλου στην  περιοχή  Λουσικά  Αχαΐας.

Εκεί  ξεναγήθηκαν από  την κ. Μάρθα  και τον  κ. Αλέξη σε  όλους  τους  χώρους , ώστε  να  γνωρίσουν όλα  τα  στάδια  των  εργασιών  στο  αμπέλι,  την  παρασκευή  κρασιού  και  τσίπουρου. Στο  τέλος  είχαν  και  το  ανάλογο  κέρασμα: νόστιμα , μυρωδάτα  μουστοκούλουρα.