Μαραγκοπούλειο Δημοτικό Σχολείο Βραχναιίκων

Το σχολείο μας ιδρύθηκε  το  1890  από  τον  Β. Μαραγκόπουλο ο οποίος  γεννήθηκε  στην  περιοχή και  θεωρείται  Μέγας  Ευεργέτης της.

Σήμερα  το  σχολείο είναι  ανάμεσα  στα  Δημοτικά  Σχολεία  της  χώρας  τα  οποία  λειτουργούν  με  Ενιαίο  Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό  Πρόγραμμα.  Λειτουργεί  με  12  τμήματα  τάξεων και  1 τμήμα  υποδοχής  με περίπου 240  μαθητές  και  26  εκπαιδευτικούς.

Εδώ  και  αρκετά  χρόνια  συνεργάζεται  με  τον  κοινωνικό  τομέα  του  πρώην  Δήμου  Βραχναιίκων, το  Παιδαγωγικό  Τμήμα  Δημοτικής  Εκπαίδευσης  Πατρών και το Τμήμα  Κοινωνικής  Εργασίας  των Α.Τ.Ε.Ι. Πατρών  για  την  πλήρη  ένταξη  τσιγγανοπαίδων  του   κοντινού  καταυλισμού  και  τη  διαμόρφωση  ενός  δημοκρατικού  σχολείου.

Το  σχολείο ανήκει  στο  Διεθνές  Δίκτυο « Οικολογικά  Σχολεία» και  έχει  βραβευτεί για τα  περιβαλλοντικά προγράμματά του     που  στόχος  τους  πάντα  είναι  η  ευαισθητοποίηση  των  μαθητών  και  της  τοπικής   κοινωνίας .

Το  Δημοτικό  Σχολείο  για το διάστημα 2009 - 2015 βρισκόταν  στην  παραθαλάσσια  περιοχή  Βραχναιίκα  του  δήμου  της  Πάτρας.  Φιλοξενούνταν  σε  Προκάτ  κτήρια εξαιτίας  του  χτυπήματος  από  τον  Εγκέλαδο  του  ιστορικού  Μαραγκοπούλειου  κτηρίου  στο  κέντρο  του  χωριού.

Στο σχολείο μας έχουμε σαν στόχο την καλλιέργεια της κριτικής  σκέψης, της δημιουργικότητας  των  μαθητών και να  αποκτήσουν  αξίες  σχετικές με  τις  διατροφικές  τους συνήθειες  και  την  προστασία τόσο  του  περιβάλλοντος, όσο  και  της  πολιτιστικής τους  κληρονομιάς.
Γι? αυτό  όλες  οι  τάξεις  του  σχολείου  μας  δραστηριοποιούνται σε  προγράμματα  φιλαναγνωσίας, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά  και  αγωγής  υγείας .
Συμμετέχουν   επίσης  σε  ευρωπαϊκά  προγράμματα όπως  e-twinning  με  θέμα  lessons  and  life, λαμβάνουν  μέρος  σε  πανελλήνιους  διαγωνισμούς όπως  «ο μικρός  Ευκλείδης  παιχνίδι  και  μαθηματικά».

Συμπαραστάτης  και  βοηθός  στις  προσπάθειες  για  την  εύρυθμη  λειτουργία  του  Σχολείου είναι  το  εκάστοτε  Διοικητικό  Συμβούλιο  του  Συλλόγου  Γονέων  και  Κηδεμόνων  με  το  οποίο  το  σχολείο  έχει  άριστη  συνεργασία.

Δείτε ολοκληρωμένα την ιστορία του σχολείου μας μέσω ενός οδοιπορικού βίντεο από την ίδρυσή του, με αφορμή τα εγκαίνια του νέου διδακτηρίου το 2016:

Βασίλειος Μαραγκόπουλος

maragopoulos

Ο Βασίλειος Μαραγκόπουλος (Βραχναίικα, 1874 - Αθήνα, 1944) ήταν Έλληνας βιομήχανος και ευεργέτης των Πατρών.

Ανέγειρε το δημοτικό σχολείο των Βραχναιίκων, το σχολείο Παραλίας που τα καλοκαίρια λειτουργούσε σαν κατασκήνωση ΠΙΚΠΑ, αποπεράτωσε το Στρατιωτικό νοσοκομείο Πατρών όπου στην αυλή του σήμερα υπάρχει άγαλμα του. Με προσωπικά του έξοδα περιλθάπτει πρόσφυγες της μικρασιατικής καταστροφής.

Για την Φιλανθρωπική του δράση τιμήθηκε με το παράσημο του χρυσού φοίνικα, ανακηρύχθηκε "μέγας εθνικός ευεργέτης" και "ευεργέτης των Βραχναιίκων".

[Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια]