"Προσέχω…κοιτώ…ασφαλώς κυκλοφορώ!"

Στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της θεματικής ενότητας «Ζω καλύτερα – Ευ Ζην», η Δ΄τάξη υποδέχτηκε την Τρίτη, 5/10/2021, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας τον κ. Αντωνιάδη, αξιωματικό της Τροχαίας Πατρών. Οι μαθητές μας, οι οποίοι εκπονούν το πρόγραμμα καλλιέργειας δεξιοτήτων με τίτλο «Προσέχω…κοιτώ…ασφαλώς κυκλοφορώ!» για την υποθεματική της «Οδικής ασφάλειας» παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση του καλεσμένου μας.

Ο κ. Αντωνιάδης κατάφερε με άμεσο, φιλικό και παιγνιώδη τρόπο να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει τους μαθητές σε σχέση με την ασφαλή οδική κυκλοφορία, αλλά και να απαντήσει με προθυμία και χαμόγελο σε όλα τα ερωτήματά τους. Τον ευχαριστούμε πολύ για τη συμβολή του στην προσπάθειά μας για τη διαμόρφωση ενσυνείδητης και υπεύθυνης χρήσης του οδικού δικτύου καθώς και της καλλιέργειας κοινωνικής ενσυναίσθησης, δεξιότητες που αποτελούν και σκοπό του προγράμματος. Τέλος, οφείλουμε να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς μας ερευνητές, οι οποίοι συμμετείχαν στην παρουσίαση με ευαισθησία, σοβαρότητα και κριτική σκέψη!