Στρες-Τρόποι αντιμετώπισης και τεχνικές χαλάρωσης

Στις 3, 4 και 9 Δεκεμβρίου 2019, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στη σχολική μας μονάδα την κ. Γεωργοπούλου Δήμητρα, μεταπτυχιακή φοιτήτρια στην Δημόσια Υγεία, της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών. Παρουσίασε στους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, το ζήτημα της διαχείρισης του «στρες» που βιώνουμε οι άνθρωποι, εστιάζοντας στο πως το νιώθουν αυτό τα παιδιά. Συζήτησε μαζί τους για τις δικές τους εμπειρίες και αναφέρθηκε στους τρόπους που μπορούν να το χειριστούν.

Η συνάντηση έκλεισε με …κλειστά μάτια… χαλαρωτική μουσική και το μυαλό να ταξιδεύει σε μια γαλήνια αμμουδιά…

Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα δράση, όχι μόνο γιατί οι μαθητές ενημερώθηκαν για το θέμα και πληροφορήθηκαν τρόπους αντιμετώπισης, αλλά και γιατί εμείς οι εκπαιδευτικοί ακούσαμε τους λόγους που αγχώνεται το μαθητικό μας δυναμικό και αντλήσαμε επιπλέον πληροφορίες ώστε να μπορούμε να το βοηθήσουμε.

Ευχαριστούμε, κ. Γεωργοπούλου!

Οι μαθητές με το πέρας της δράσης «κατέθεσαν» τις εντυπώσεις τους, ζωγραφίζοντας ή γράφοντας πώς ένιωσαν.