Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Κάθε χρόνο στις 5 Ιουνίου από το 1972 γιορτάζεται από τον ΟΗΕ η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος με στόχο την ενημέρωση των πολιτών για τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζει η ανθρωπότητα.

Το σχολείο μας συμμετέχοντας στη δράση αυτή δημιούργησε μία αφίσα έντυπο με στόχο την ευαισθητοποίηση των κατοίκων της τοπικής κοινωνίας. Στο φυλλάδιο αποτυπώνονται ζωγραφιές, σκίτσα και προτάσεις-μηνύματα των μαθητών μας όλων των τάξεων για την προστασία του περιβάλλοντος όπως λιγότερη κατανάλωση πλαστικού, ενέργειας, νερού υιοθετώντας φιλικές προς το περιβάλλον συμπεριφορές ανακύκλωση , χρήση ποδηλάτου, αλλαγή λαμπτήρων   LED, γνωριμία με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, καθαρές ακτές χωρίς σκουπίδια.

Με αφορμή το κάλεσμα της   Πολιτιστικής Δράσης Βραχναιίκων, το Σάββατο στις 10 Ιουνίου, μικροί μαθητές με τα ποδήλατά τους και τους γονείς τους βγήκαν έξω στη φύση κάνοντας μία πολύ ωραία ποδηλατάδα κατά μήκος της ακτής των Βραχναιίκων και μοίρασαν τις αφίσες τους στους κατοίκους της περιοχής.