Παράδοση ευέλικτων καπακιών

Την Τετάρτη 11 Μαϊου 2016 παραδώσαμε 18 σακιά με 202 κιλά καπάκια στη Γέφυρα του Ρίου. Τη δράση αυτή υποστήριξαν μαζί με το δικό μας 170 σχολεία της Αχαΐας με 17.081 μαθητές/ μαθήτριες σε συνεργασία με τις Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Αχαΐας και τους Gefyristas (ομάδα εθελοντισμού ενεργών πολιτών) μαζί με την Πανελλήνια Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων.

Συγκεντρώθηκαν 12 τόνοι άχρηστα πλαστικά τα οποία μετατρέπονται σε 12 χρηστικά αντικείμενα 12 αναπηρικά καροτσάκια.

Η δράση αυτή έχει διαρκή χαρακτήρα και θα συνεχιστεί και την επόμενη χρονιά για καθαρότερο περιβάλλον με κοινωνική ευαισθησία. Η τελική εκδήλωση στην οποία θα βραβευτούν τα σχολεία για τη συμμετοχή τους θα γίνει στις 8 Ιουνίου και θα παραδοθούν τα αναπηρικά αμαξίδια.