Κομποστοποιητής στο σχολείο μας

Στα   πλαίσια   υλοποίησης   Περιβαλλοντικού  Προγράμματος  της  Δ΄ τάξης με τίτλο: Θησαυρός από σκουπίδια, ο  Δήμος  Πατρέων σε συνεργασία με την ΑΔΕΠ Α.Ε. και το Γραφείο Περιβαλλοντικής Α/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας  προωθεί Πρόγραμμα Οικιακής Κομποστοποίησης. Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και  ευαισθητοποίηση  των  κατοίκων  της   τοπικής  κοινωνίας  για  εναλλακτικό  τρόπο  διαχείρισης  απορριμμάτων   ώστε  να  μειωθούν  τα  παραγόμενα  απορρίμμματα.

Σήμερα  δύο   συνεργάτες   της  ΑΔΕΠ   επισκέφτηκαν   το  σχολείο  μας   για  να  μας  τοποθετήσουν    τον   ειδικό  κάδο  κομποστοποίησης   στο  προαύλιο.  Σ? αυτόν   θα  μπορούμε   όλοι  μας   να  ρίχνουμε   τα  οργανικά  υλικά  της  κουζίνας  μας όπως:φρούτα και  λαχανικά ,οικιακά  φυτά  ,φύλλα, τσόφλια  αυγών, υπολείμματα  από  καφέ, φίλτρα  γαλλικού  καφέ, χαρτί  κουζίνας  και  χαρτοπετσέτες, στάχτες, λεμονόκουπες και  πορτοκαλόφλουδες, φύκια  ξεπλυμένα  από  το  αλάτι  μαζί  με  φύλλα, μικρά  κλαδάκια  και  λίγο  χώμα. Το  πρώτο  κομπόστ   θα  είναι  έτοιμο  μετά  από  3  μήνες   για  να  το  χρησιμοποιήσουμε  στα  φυτά  μας.