I.O.A.Σ. Κυκλοφορώ με ασφάλεια

Την  Παρασκευή 12  Φεβρουαρίου,   με   αφορμή   το  πρόγραμμα   Κυκλοφοριακής   Αγωγής    που   υλοποιεί   η  Γ΄ τάξη,   επισκέφτηκε  το  χώρο  του  σχολείου  μας   ειδική  συνεργάτης   του  Ινστιτούτου  Οδικής  Ασφάλειας  «Πάνος  Μυλωνάς »  η  κ.  Αφροδίτη  Γκαμπούρη.

Οι  μαθητές  της  Γ΄ και  Δ΄ τάξης   μαθαίνουν    βασικούς  κανόνες    οδικής  ασφάλειας   με  ευχάριστο  τρόπο. Αναπτύσσεται  διάλογος   με  στόχο  την  κριτική  σκέψη  και  τον  εντοπισμό  τυχόν  λαθών  και  ριψοκίνδυνων  συμπεριφορών  στον  εαυτό  τους.  Οι  μικροί  μαθητές   μπορούν   να  γίνουν  ενεργοί  πολίτες,   να  ενημερώσουν  το  οικογενειακό  τους   περιβάλλον   στην  προσπάθεια  πρόληψης  των  τροχαίων  ατυχημάτων.

Πιο κάτω ακολουθούν οι εντυπώσεις των μαθητών της Γ' τάξης από την επίσκεψη του Ι.Ο.ΑΣ. στο σχολείο μας:

• Μας άρεσε που συμμετείχαμε κι εμείς στο πρόγραμμα αυτό.
  • Δεν μας  άρεσε  που κάναμε τόσο πολύ θεωρία.
  • Μας άρεσε που μάθαμε καινούρια πράγματα για να κυκλοφορούμε στο δρόμο  με πιο μεγάλη ασφάλεια . Επίσης που είχε ταμπέλες .Ήταν πολύ ωραία .
  • Δε μας  άρεσε που δεν σηκωθήκαμε όλοι στις ασκήσεις . Θα θέλαμε να πάρουμε μέρος όλοι. Κάναμε πολύ φασαρία .