Δράση φιλαναγνωσίας Χριστουγέννων

SDC12866«Ελάτε να πούμε ψέματα πέντε σακιά γιομάτα. Ψέματα κι αλήθεια έτσι είν? τα παραμύθια.»

Φιλαναγνωσία και λαογραφία έγιναν ένα μέσα στην τάξη και τα παραμύθια του λαού μας ήταν η αφορμή για δράση. Οι «Καλικάντζαροι, Χρυσαφεντάδες» από λαϊκό παραμύθι έγινε ένα έμμετρο, θεατρικό σκετς που οι μαθητές της Β΄ τάξης το παρουσίασαν στους συμμαθητές τους στη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας.
Οι δασκάλες
Βάλια Ζάρλα και Ελένη Πιμπιλιτούδη

SDC12901

SDC12915

SDC12928

Λαϊκό παραμύθι Χριστουγέννων

Δράση φιλαναγνωσίας Ε ΄ Τάξη

Οι μαθητές της Ε΄1 τάξης στα πλαίσια της φιλαναγνωσίας διάβασαν το βιβλίο του Βαγγέλη Ηλιόπουλου «Πού πήγαν τα Χριστούγεννα» και το δραματοποίησαν. Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού της Θεατρικής Αγωγής κας Έλενας Αλεξανδράκη και της δασκάλας της τάξης , παρουσίασαν το μικρό θεατρικό στα πλαίσια της χριστουγεννιάτικης γιορτής τους στο Α1 Τμήμα του σχολείου μας .

Η δασκάλα της τάξης

Χρυσικού Αθανασία

SDC12873

SDC12874