Χριστός Γεννάται Δοξάσατε!...

Οι  άνθρωποι   του  αιώνα  μας, που  πλέουν μέσα  στις  απολαύσεις  που  τους  δίνει  ο  τεχνικός  πολιτισμός και τα  διαπλανητικά  ταξίδια, πεθαίνουν  μέσα  στο  άγχος  και  την πνευματική  ασφυξία, δίχως  μια  αναπνοή  αληθινής  χαράς. Πήραν  λάθος  δρόμο. Κι  όμως  η  χαρά, η  αληθινή  χαρά , βρίσκεται  μέσα  μας  όπου  τη  γεννάει  η  καθαρή  συνείδηση, την  πολλαπλασιάζει  η  διάθεση  της  προσφοράς  και  της  θυσίας και  την  αναζωογονεί  το  αίσθημα    της  ευθύνης  και  του  χρέους.

Αυτό  μας  έδειξαν  οι  μικροί  μαθητές  μας  της  Α΄ και  της  Β΄ Τάξης  του  σχολείου  μας  στη  χριστουγεννιάτικη  γιορτή που  πραγματοποιήθηκε  στις  23  Δεκεμβρίου  το  πρωί  στην  αίθουσα  εκδηλώσεων.

Την  επιμέλεια  των  κειμένων  είχαν  οι  δασκάλες  τους, κ.Ζωή Μπερδέ  και  Βασιλική  Γούλα, τη  σκηνοθετική  απόδοση  η  θεατρολόγος  μας  κ. Ζωή  Μανώλη, τη  μουσική  επένδυση  η  κ. Κωνσταντίνα  Σίδερη  με  την πολύτιμη  βοήθεια  της  χορωδίας  των  μαθητών  της  ΣΤ΄Τάξης, την επιμέλεια των σκηνικών η κ. Ευγενία Μικροπούλου  και  τον  χορό  η  γυμνάστριά  μας  κ. Μαρία  Δημητρακοπούλου. Να  ευχαριστήσουμε  τον  ιερέα της  ενορίας  μας  κ. Σωτήριο  Μανωλόπουλο, τον  κ. Ανδρέα Μπαγιώργο πρώην  Διευθυντή του  σχολείου, καθώς  επίσης  και  τις  εκπροσώπους  των  Γιατρών  του  Κόσμου,που  μας  τίμησαν με  την  παρουσία  τους. Θερμές  ευχαριστίες  στο  Σύλλογο  Γονέων και  Κηδεμόνων  για  τα  γλυκίσματα  που  πρόσφερε  σε  όλους.