"Ολόγυρα, ολότελα, ολόιδια"

image

Η τάξη ΣT1 παρακολούθησε στις 17-12-2021 στο θέατρο Γραμμές Τέχνης το έργο: "Ολόγυρα, ολότελα, ολόιδια". Τα παιδιά έμειναν κατενθουσιασμένα, ως απόδειξη πως η τέχνη κάθε μορφής δεν μπορεί παρά να είναι και προσιτή στα παιδιά και παιδαγωγικά - διδακτικά αποτελεσματική!

Το θεατρικό αυτό έργο διαπραγματεύεται με εύσχημο και κατάλληλο για την ηλικία των μαθητών αυτής της τάξης θέματα που αγγίζουν το ευαίσθητο και το οξυμένο εν πολλοίς σήμερα αντικείμενο του σχολικού εκφοβισμού.

Εμφανίζεται με τη μορφή του λεκτικού εκφοβισμού (κοροϊδία, διακρίσεις, ντροπιαστικά σχόλια), του κοινωνικού εκφοβισμού (διάδοση φημών, καταστροφή προσωπικών αντικειμένων, απομόνωση από την ομάδα), του σωματικού εκφοβισμού (χτυπήματα, σπρωξίματα, κλωτσιές), του ηλεκτρονικού εκφοβισμού (εκβιασμός μέσω Διαδικτύου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέσω μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο). Θέματα που συχνά απασχολούν και τους μαθητές αυτής της τάξης.