Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο από τη Δ' τάξη

Την Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές του Δ2 και Δ3 τμήματος του σχολείου μας και την Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές του Δ1 τμήματος του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το αρχαιολογικό μουσείο Πατρών. Εκεί, είχαμε την ευκαιρία, στα πλαίσια του προγράμματος «Οι Θεοί της Τραπεζάς», να εξοικειωθούμε με τη γλυπτική των αρχαϊκών χρόνων και να γνωρίσουμε από κοντά τα γλυπτά που βρέθηκαν στον αρχαϊκό ναό της θεάς Αθηνάς στην Τραπεζά Αιγίου.

Γνωρίσαμε, επίσης, την εξέλιξη που είχαν τα γλυπτά, που παρίσταναν ανθρώπινες μορφές, από την Παλαιολιθική εποχή ως τα αρχαϊκά χρόνια. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι τα αγάλματα και οι αρχαίοι ναοί είχαν χρώματα. Τέλος αφήσαμε τη φαντασία μας ελεύθερη και ζωγραφίσαμε ό,τι μας εντυπωσίασε.