Έκδρομή στο Μεσολόγγι

Την Τρίτη, 16 Απριλίου, οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ΄ τάξης πραγματοποίησαν εκδρομή στην Ιερή πόλη του Μεσολογγίου. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Μουσείο Ιστορίας και Τέχνης και να ξεναγηθούν από τον κ. Παρασκευά. Στο Μουσείο υπήρχαν πίνακες ζωγραφικής, προσωπογραφίες αγωνιστών, όπλα και κειμήλια του 1821. Μαθητές και δάσκαλοι θαύμασαν την ιστορία και του τόπου και της πατρίδας μας μέσα από τις περιγραφές του ξεναγού και τα έργα τέχνης του μουσείου.

Ακολούθησε περιήγηση στην πόλη και δεκατιανό στην πλατεία του Μεσολογγίου.

Τέλος επισκεφτήκαν τον Κήπο των Ηρώων που βρίσκεται στη βόρεια πλευρά του Μεσολογγίου. Πρόκειται για μια έκταση σχεδόν δεκατεσσάρων στρεμμάτων στην οποία κατά την διάρκεια της μάχης για ανεξαρτησία αγωνίστηκαν και θάφτηκαν οι μαχητές της φρουράς της Ιερής Πόλης του Μεσολογγίου. Τον Οκτώβριο του 1838, με την παρουσία του Όθωνα και της Αμαλίας, πραγματοποιήθηκε η ανακομιδή των οστών των θανόντων και η επίσημη τοποθέτησή τους στον Τύμβο όπου είχαν φτιάξει. Παράλληλα ανακατασκευάστηκε το πέτρινο τείχος περιμετρικά του Ηρώων το οποίο υπάρχει μέχρι και σήμερα. Την ίδια περίοδο μεταφέρθηκαν και τα οστά του Μάρκου Μπότσαρη από το σημείο όπου είχε ενταφιασθεί πριν από την Δεύτερη Πολιορκία και τοποθετήθηκαν σε υπερυψωμένο μνημείο, ενώ στη συνέχεια επάνω στο τάφο τοποθετήθηκε το άγαλμα η Ελληνοπούλα ή κατ' άλλους η Παιδούλα.Σήμερα στο Κήπο βρίσκονται 69 μνημεία Ελλήνων και Φιλελλήνων καθώς και πάρα πολλοί σταυροί πεσόντων Μεσολογγιτών.

Τα μνημεία του Κήπου αποτελούν ιστορικά και καλλιτεχνικά έργα μεγάλης σημασίας που παραμένουν αναλλοίωτα στο χρόνο και συγκινούν μικρούς και μεγάλους!