Η ΣΤ2 τάξη επισκέπτεται το ΕΚΦΕ

'Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018, οι μαθητές της ΣΤ2 τάξης επισκέφθηκαν το Επιστημονικό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ), στην Πάτρα.  Όταν φτάσαμε στον προορισμό μας αντικρίσαμε ένα μεγάλο σχολικό κτίριο – 13ο  Γυμνάσιο- στο ισόγειο του οποίου στεγάζεται το ΕΚΦΕ. Εκεί μας υποδέχθηκαν πολύ θερμά, οι υπεύθυνοι κ. Νίκος Ξανθόπουλος, φυσικός, Τσαχρελιάς Κων/νος, χημικός, και Φερτάκης Βασίλης, βιολόγος.

Ασχοληθήκαμε αρχικά με πειράματα σχετικά με οξέα – βάσεις - άλατα και στη συνέχεια με την οπτική!

Δυστυχώς δεν προλάβαμε να δούμε και να μελετήσουμε το κύτταρο αλλά οι υπεύθυνοι μας υποσχέθηκαν ότι θα προσπαθήσουν να καλύψουν το θέμα με μια επίσκεψη στο χώρο του σχολείου .Μέσα από αυτή την δράση διδαχτήκαμε και είδαμε από κοντά κάποια πράγματα για τις φυσικές επιστήμες, που δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε, εύκολα, στην τάξη!!

Ήταν μία επίσκεψη που μας εντυπωσίασε και μας έμαθε πολλά… Ευχαριστούμε!!!'

Κ. Ν  μαθήτρια της ΣΤ2 τάξης