Μια βόλτα στην πόλη μας;

Την Παρασκευή  13 Οκτωβρίου 2017  η Γ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Αγορά Αργύρη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, με ξεναγό τον εκπαιδευτικό των Εικαστικών της σχολικής μας μονάδας  κ. Διονύση  Παντελή, είχαν την ευκαιρία να δουν τα εκθέματα της έκθεσης  του Εικαστικού Εργαστηρίου Πατρών  και να θαυμάσουν δημιουργίες, από διάφορα υλικά, παιδιών  όλων των ηλικιών μέχρι ενηλίκων. Έκαναν ερωτήσεις και έδειξαν ενδιαφέρον για τον τρόπο κατασκευής πολλών εκθεμάτων αλλά αυτό που τα κέρδισε ήταν ο τρόπος που αποτυπωνόταν σε  κάποια έργα το φως και η σκιά .

Στη συνέχεια, επισκέφθηκαν τον ιερό ναό του Αγίου Ανδρέα ( παλαιό και νέο ), το πηγάδι του Άγιου Ανδρέα ( Αγίασμα), μίλησαν με ιερείς του ναού και έμαθαν χρήσιμες πληροφορίες τόσο για το ναό όσο και για τη ζωή του πολιούχου της πόλης  μας.

Φυσικά κάθε εκδρομή τελειώνει με παιχνίδι!