3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Σύμφωνα με το Υπουργείο  Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων  η  Πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη ορίζεται ως Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Το  σύνθημα  για τη φετινή χρονιά είναι: «Νιώσε τη χαρά της  άθλησης  χωρίς  το άγχος  της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός-Δικαίωμα για όλους».

Σκοπός των δράσεων είναι τα παιδιά:

• να υιοθετήσουν έναν πιο δραστικό τρόπο ζωής,
  • να συμμετέχουν σε οποιοδήποτε  είδος φυσικής δραστηριότητας με στόχο τη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης
  • να καλλιεργήσουν και να ενισχύσουν την ευεξία

Οι αθλητικές δράσεις εμπλουτίστηκαν και με συζητήσεις , ανάγνωση κειμένων και εικαστικές δημιουργίες (αφίσα,πανό,κολάζ) μέσα στις τάξεις από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων.

Με αφορμή τον εορτασμό αυτής της ημέρας  μαθητές και εκπαιδευτικοί βρεθήκαμε στο Αθλητικό Κέντρο «Πρωτέας» στον  Κ. Αλισσό.

Την  επιμέλεια των αθλητικών δραστηριοτήτων και παιχνιδιών είχαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Μαρία Δημητρακοπούλου και Αγγελική Καρελά. Στον Αθλητικό χώρο οι μαθητές συμμετείχαν στα παρακάτω αθλήματα ανάλογα την ηλικία  και τις προτιμήσεις τους:

• Α΄ και  Β΄ τάξεις « σκυταλοδρομίες»
  • Γ΄ και   Δ΄ τάξεις « μπέιζμπολ»  και
  • Ε΄ και  ΣΤ΄ τάξεις « ποδόσφαιρο » και  «βόλεϊ».