«Πάμε ?Πανεπιστήμιο» με την ΣΤ' τάξη

Με αφορμή το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με το οποίο ασχολείται φέτος η ΣΤ΄ τάξη, το οποίο έχει ως κύριο θέμα το σεισμό, πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο Σεισμολογικό Κέντρο του τμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το φαινόμενο των σεισμών και των αποτελεσμάτων της σεισμικής δράσης, να δουν από κοντά το χώρο μελέτης των επιστημόνων , καθώς και την υλικοτεχνική υποδομή (σεισμογράφοι ? όργανα καταγραφής - ηλεκτρονικής αποτύπωσης κ.α.)

Επιπλέον , σε συνέχεια της δράσης  :  Όλοι μαζί ερευνούμε και ανακαλύπτουμε  τα «μυστικά» του κόσμου? που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την 18/01/2016 , επισκεφθήκαμε το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Α.Ε.Ι. Πατρών και παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο :  «Φως και τέχνη» .

Φυσικά ? δεν έλειψε ένας μικρός περίπατος στην πανεπιστημιούπολη , με ευκαιρία για λίγο παιχνίδι?

Ευχαριστούμε θερμά τον επίκουρο καθηγητή του τμήματος Γεωλογίας κ.  Ε. Σώκο , και τα μέλη του  Μουσείου  Επιστημών και Τεχνολογίας του Α.Ε.Ι. Πατρών .