Πάμε θέατρο;

Την  Πέμπτη ,  19  Νοεμβρίου , βρεθήκαμε  όλοι   μαθητές  και  εκπαιδευτικοί στο  Δημοτικό  θέατρο  «Απόλλων» στην  Πλατεία  Γεωργίου στο  κέντρο της  Πάτρας.  Παρακολουθήσαμε  την  παράσταση «Μόμο»  του  Μίχαελ  Έντε  από  την παιδική  σκηνή  του  Δημοτικού  Περιφερειακού  Θεάτρου  της  Πάτρας.

Μια  παράξενη  ιστορία  για  τους  κλέφτες  του  χρόνου  κι  ένα  παιδί  που  έφερε πίσω  στους  ανθρώπους  τον  κλεμμένο  χρόνο.

Μας  ταξίδεψε  σε  σημαντικές  αξίες    της  ζωής  όπως   τη  φιλία, την  αλληλεγγύη και  την   υπομονή  να  ακούς  αυτούς  που  μιλάνε  δίνοντάς  τους  όσο  χρόνο  τους  χρειάζεται.

Η μαθήτρια του τμήματος ΣΤ2, Αγγελική Μπουζάνη σχολιάζει:

'Η θεατρική παράσταση «Μόμο» που παρακολουθήσαμε στο Δημοτικό θέατρο «Απόλλων» ήταν εξαιρετική! Με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα τα δύο εφέ, δηλ. η  Μέδουσα που υπήρχε στη φαντασία των παιδιών που έπαιζαν αλλά και το κόκκινο λουλούδι στο οποίο κοιμήθηκε η Μόμο?επιπλέον μου άρεσε ο τρόπος  με τον οποίο ο παρουσιαστής έβαζε και έβγαζε το σκουφάκι του.

Η έναρξη της παράστασης ήταν ,επίσης, ενδιαφέρουσα όπως και το τέλος της. Εκείνο που μου προκάλεσε ενδιαφέρον ήταν οι γκρίζοι κύριοι με τα πούρα που κρατούσαν, τα οποία μάλιστα με προβλημάτισαν αν ήταν αληθινά ή όχι.

Αυτό όμως που κράτησα από την παράσταση, ήταν το ηθικό δίδαγμά της?ο χρόνος είναι πολύτιμος και αν τον χρησιμοποιούμε σωστά μπορούμε να κάνουμε πάρα πολλά και να απολαύσουμε πολλά!!!'

Ενώ η μαθήτρια του ΣΤ2, Χριστίνα Σκιάου αποτυπώνει σε μια ζωγραφιά τις εντυπώσεις της:

Το ίδιο έκαναν και οι μαθητές του Δ1 τμήματος: