Το πείραμα του Ερατοσθένη

Την Τρίτη 21 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το ιστορικό πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης, από τους μαθητές των Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2, τμημάτων του σχολείου μας.

Επρόκειτο για μια διεπιστημονική δράση που συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου, και 1ου Ηρακλείου Κρήτης με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστρονομίας Αστροφυσικής Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης του Εθνικού  Αστεροσκοπίου  Αθηνών του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας  και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Ε.Κ.Φ.Ε. με κύριο στόχο την προσέλκυση του ενδιαφέροντος των μαθητών μέσω της ανάδειξης της αξίας του πειράματος και των βιωματικών και ομαδοσυνεργατικών εκπαιδευτικών δράσεων.

Το μεσημέρι της Τρίτης στις 12.15 και 12.45 (ώρα που ο ήλιος μεσουρανούσε)  οι μαθητές των παραπάνω τμημάτων υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, κατέβηκαν στην αυλή του σχολείου και χρησιμοποιώντας απλά μέσα (ράβδους, και άλλα αντικείμενα) τα στερέωσαν κατακόρυφα,  μέτρησαν το ύψος του κάθε αντικειμένου και τη σκιά του, έκαναν απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς και με τη βοήθεια κατάλληλων εφαρμογών των νέων τεχνολογιών  υπολόγισαν την περιφέρεια και την ακτίνα της γης, ακολουθώντας τα βήματα του μεγάλου πανεπιστήμονα  Ερατοσθένη, όπως έγιναν το 240 π.χ.!!!

{gfallery}2016-17/2017_03_23-eratosthenis{/gallery}