«Τρώτε υγιεινά?ζήστε όμορφα!» Παίρνουμε όλοι μαζί πρωινό?

Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας - ενότητα 4, Διατροφή- και της σύνδεσή της με βιωματικές δράσεις καθώς και της διασύνδεσής της με το πρόγραμμα «ΕΥ ΖΗΝ», διοργανώσαμε στο χώρο του σχολείου, ένα υγιεινό πρωινό!

Συμμετείχαν σε αυτό, όλοι οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και οι εκπαιδευτικοί τους, Καλλιόπη Παπαγεωργίου και Αντώνης Πατέλης καθώς και οι 4 φοιτήτριες του Π.Τ.Δ.Ε που στα πλαίσια της πρακτικής τους άσκησης παρακολουθούν μαθήματα στη συγκεκριμένη τάξη.

Περάσαμε απολαυστικά και ?γευστικά, έχοντας ως πρωινό φρούτα εποχής, χυμό πορτοκαλιού, ζεστό ψωμί με βούτυρο και μέλι, σπιτικά κέικ και χειροποίητα μπισκοτάκια που έφτιαξαν οι μητέρες των παιδιών.

Ωραία εμπειρία ήταν η συμμετοχικότητα και η διαδικασία «του μοιράζεσθαι» ανάμεσα στους μαθητές.