Φιλαναγνωσία

Η διαδικασία της Φιλαναγνωσίας είναι ένας τρόπος να ωθήσουμε τα παιδιά στο να αγαπήσουν τα βιβλία. Μέσα από ένα βιβλίο μπορούν να αποκομίσουν σημαντικά οφέλη. Έχουν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν σε διαφορετικούς κόσμους και να δημιουργήσουν νέες εικόνες και αναπαραστάσεις. Αναπτύσσουν το λεξιλόγιό τους, τον προφορικό και γραπτό τους λόγο, όπως και την κριτική τους σκέψη.

Την αξία της φιλαναγνωσίας ενστερνίστηκαν και οι μαθητές μαθήτριες του Στ΄3, οι οποίοι προχώρησαν σε μια σημαντική συμβολική κίνηση. Μετά από συνεδρίαση της τάξης με τα μέλη του προεδρείου της, αποφάσισαν να παραχωρήσουν το ποσό που είχαν συγκεντρώσει στο ταμείο τους για αγορά λογοτεχνικών βιβλίων, προκειμένου να εμπλουτιστεί η δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου, αφήνοντας το δικό τους «αποτύπωμα» στο σχολείο.

Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στην επόμενη βαθμίδα εκπαίδευσης και τους ευχαριστούμε για την ευγενική και ιδιαίτερα συμβολική κίνησή τους.