«Μύθοι και αλήθειες…»

Συνεχίζοντας τις δράσεις τους για το πρόγραμμα καλλιέργειας δεξιοτήτων με τίτλο «Προσέχω… κοιτώ… ασφαλώς κυκλοφορώ!», οι μαθητές της Δ΄ τάξης προσκάλεσαν την κ. Βίκυ Κυρίτση , υπεύθυνη προγραμμάτων στο Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας ΠΕ Αχαΐας Καλλίπολις. προκειμένου να συζητήσουν και να διερευνήσουν σχετικά με το αλκοόλ και την οδήγηση και να ανακαλύψουν μύθους και αλήθειες αναφορικά με το συγκεκριμένο θέμα. Το περιεχόμενο των παρεμβάσεων βασίστηκε στα εκπαιδευτικά υλικά "Εγώ & Εσύ… Δυναμώνουμε Μαζί" και "Αγγίζοντας τον Κύκλο". Πρόκειται για εγκεκριμένα υλικά από το ΙΕΠ που αφορούν την ενίσχυση προσωπικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών, τα οποία έχουν ενταχθεί στα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων 21+», στις ενότητες Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία & Πρόληψη των Εξαρτήσεων του θεματικού κύκλου «Ζω Καλύτερα - Ευ Ζην».

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Βίκυ Κυρίτση για την πολύ ουσιαστική συνεργασία που είχαμε καθ' όλη την διάρκεια της προετοιμασίας και της υλοποίησης των παρεμβάσεων.

Οι δασκάλες των τμημάτων Δ1 και Δ2

Γούλα Βασιλική