«Στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής…»

Συνεχίζοντας τις δράσεις τους για το πρόγραμμα καλλιέργειας δεξιοτήτων με τίτλο «Προσέχω… κοιτώ… ασφαλώς κυκλοφορώ!», οι μαθητές της Δ' τάξης επισκέφτηκαν με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών τους το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής «Πάνος Μυλωνάς». Μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες και υπό την καθοδήγηση πιστοποιημένου εκπαιδευτή, οι μικροί μας μαθητές κατάφεραν με την ενεργό συμμετοχή τους να εφαρμόσουν βιωματικά τη θεωρητική τους κατάρτιση σε σχέση με την οδική ασφάλεια και την κυκλοφοριακή αγωγή. Σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον προσομοίωσης του συνήθους αστικού και περιαστικού οδικού δικτύου, τα παιδιά έμαθαν να χρησιμοποιούν σωστά τους φωτεινούς σηματοδότες και τις διαβάσεις, να αντιλαμβάνονται τη διαφορά μεταξύ δρόμου, πεζοδρομίου αλλά και ποδηλατοδρόμου. Ήταν μια πολύ ευχάριστη και διασκεδαστική εμπειρία για όλους μας!